Dom

Co lepiej kupić: dom czy mieszkanie? Poszukaj odpowiedzi na sąsiedztwo.pl

image

Każda z opcji ma swoich zagorzałych fanów. Oba mają swoje wady i zalety. Które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze? Odpowiedź jest prostsza niż myślisz.

Osoby, które skłaniają się ku zakupowi mieszkania w bloku, podkreślają zalety lokalizacji w centrum miasta. Mieszkańcy domów jednorodzinnych odpowiadają, że do dużych metropolii można dojechać zawsze, gdy czegoś potrzebują. Jednak na dłuższą metę wolą trzymać się z dala od ich zgiełku. A jak to wygląda w praktyce?

Kupno mieszkania to oszczędność pieniędzy.

Chęć zakupu mieszkania często podyktowana jest kosztami. Ich ceny są na ogół niższe niż koszty zakupu i utrzymania domu. W wielu przypadkach porównywalny jest również ich komfort. Ponadto w ofertach deweloperów znajdziemy wyburzanie lub przesuwanie wybranych ścian działowych, co pozwala nam na zaprojektowanie wnętrz według własnego pomysłu.

Dużym ułatwieniem jest również możliwość określenia piętra, na którym znajduje się mieszkanie. Klatki schodowe nowych bloków mieszkalnych są wystarczająco duże, aby pomieścić urządzenia codziennego użytku, takie jak rowery. Mieszkanie na osiedlu to także bliskość i duża ilość sklepów i instytucji.

Jednak zasada ta nie zawsze ma zastosowanie do osiedli mieszkaniowych budowanych na obrzeżach miast. Dogodny dostęp do szkół i przystanków komunikacji miejskiej jest charakterystyczny zwłaszcza dla starszych osiedli. Znajdujące się w nich mieszkania kuszą niskimi cenami, jednak stan budynków pozostawia wiele do życzenia. Zakup używanego mieszkania wiąże się zazwyczaj z obowiązkowym remontem.

Dom to przestrzeń

Posiadanie domu prawie zawsze oznacza więcej przestrzeni. Posiadanie nieruchomości oznacza również luksus własnego ogrodu lub garażu oraz poczucie prywatności. Jednak, aby bezpiecznie mieszkać w domu, konieczny jest zakup dodatkowego wyposażenia, np. systemu alarmowego. Z drugiej strony, lokalizacja miejsca zamieszkania poza centrum miasta wiąże się z dłuższym dojazdem do pracy lub szkoły.

Proces budowy domu od podstaw jest kosztowny i czasochłonny. Decydując się na ten krok, bierzesz na siebie odpowiedzialność za znalezienie i nadzorowanie ekipy budowlanej, co jeszcze bardziej zwielokrotnia koszty inwestycji. Zaletą jest jednak to, że sam wybierasz materiały budowlane i elementy wyposażenia.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup gotowego domu zamiast działki. W naszym kraju coraz więcej osiedli jest zabudowanych domami jednorodzinnymi, za którymi stoją firmy deweloperskie. W tym przypadku można wprowadzić się natychmiast po zakupie, bez konieczności martwienia się o cały proces budowy. Jednak o wiele łatwiej jest kupić dom z drugiej ręki. Prawdopodobnie będzie wymagał remontu, ale jego cena i lokalizacja mogą być bardziej atrakcyjne.

Poszukiwanie wymarzonego domu

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie nieruchomości, dokładnie przeanalizuj oferty domów i lokali, które się pojawiają. Zawęź wyszukiwanie do wybranych lokalizacji. To da Ci przegląd rynku - dowiesz się o przedziale cenowym i rodzaju nieruchomości, które znajdują się w danej dzielnicy. Dzięki temu łatwiej będzie dokonać wyboru.

Jak porównywać oferty, gdy ich liczba jest przytłaczająca? Najlepszym sposobem jest wybranie strony internetowej i śledzenie list, które dodajesz. Dobrym pomysłem jest zamieszczanie ogłoszeń z kilku serwisów tematycznych. Jednym z nich jest Sasiedzki.pl, z jego pomocą można sprawnie łączyć ogłoszenia mieszkań i domów. Będziesz miał również możliwość śledzenia historii cen, co znacznie ułatwi Ci negocjowanie ostatecznej ceny. Na przykład, tutaj możesz znaleźć domy na sprzedaż w Warszawie!