Dom

Biokominek - co należy wiedzieć przed zakupem? Porady.

image

Biokominek (inaczej kominek ekologiczny) to wygodne rozwiązanie, które można spotkać w coraz większej liczbie domów i mieszkań. Jak to działa? Jakie są jego największe zalety? Odpowiadamy na najczęstsze pytania.

Biokominek staje się coraz bardziej popularny, szczególnie w mieszkaniach, ponieważ jest tak łatwy w instalacji. Żywy ogień, który wprowadzamy do naszych domów, nadaje wnętrzu przytulny klimat i pozwala się doskonale zrelaksować.

Do niedawna na kominek mogli sobie pozwolić tylko właściciele domów jednorodzinnych. Dziś jednak właściciele małego domu w apartamentowcu nie muszą się bez niego obejść, ponieważ pojawił się biokominek.

Biokominek czy kominek elektryczny?

Główną wadą przemawiającą na korzyść biokominka jest to, że kominki elektryczne mają słabą jakość płomienia i wysokie zużycie energii. Z drugiej strony, instalacja jest prawie tak samo łatwa, ponieważ oba typy kominków nie wymagają przewodów spalinowych ani komina. Kominki elektryczne nie są jednak tak przenośne jak biokominki. Konieczność posiadania stałego źródła zasilania wymusza instalację elektrycznego wkładu kominkowego w pobliżu kontaktu.

Dużą zaletą kominków elektrycznych jest możliwość korzystania z pilota zdalnego sterowania. Dzięki niemu, nie wstając z fotela, możemy regulować efekt płomienia, jasność, grzanie i inne opcje w zależności od modelu. Jeśli jednak skupimy się na klimacie, biokominek powinien spełnić nasze oczekiwania.

Czy biokominek jest dobrą alternatywą?

Biokominek to nic innego jak kominek z paliwem. Drewno lub brykiety, którymi rozpalamy w tradycyjnym kominku, zostały zastąpione biopaliwem w postaci płynnej lub żelowej. Oznaczenie "bio" nie jest tylko chwytem marketingowym, urządzenia tego typu nie wytwarzają dymu, spalin ani popiołu. 5 godzin spalania jest równoważne emisji dwutlenku węgla wydychanego przez trzy dorosłe osoby w tym samym czasie.

Ze względu na możliwości zastosowania i instalacji rozróżniamy następujące rodzaje biokominków:

Wolnostojące kominki ekologiczne

Ekologiczne kominki z pełnym kominem, stabilną podstawą i dużą mobilnością. Ich główną zaletą jest to, że każdy ma dostęp do ognia.

Biokominki naścienne

Łatwa instalacja i funkcjonalność. Jak sama nazwa wskazuje, te ekologiczne kominki zostały zaprojektowane tak, aby uprzyjemnić nam czas wisząc na ganku lub nisko nad ziemią.

Narożne kominki ekologiczne

Wbudowane w ścianę, narożne kominki bio mogą być otwierane z dwóch stron. Przydatne w pomieszczeniach o nieregularnym układzie ścian.

Ekologiczne kominki blatowe

Przenośny, mały i świetny na grilla lub wieczory w ogrodzie.

Wkłady kominkowe

Ograniczony tylko do kominka, aby móc zaprojektować strukturę własnego biokominka.

Dzięki różnorodnym kształtom, bogatemu wzornictwu i najnowszej technologii, możemy wybierać spośród wielu propozycji do każdego rodzaju wnętrza. Brak dodatkowych instalacji i podłączeń do przewodów kominowych daje właścicielom domów dużą swobodę. Biokominki podnoszą temperaturę w pomieszczeniu o około 2 do 5 stopni, ale nie mogą być wykorzystywane jako główne źródło ogrzewania pomieszczenia.

Nowością na rynku są tzw. biokominki trzeciej generacji, których konstrukcja łączy w sobie cechy kominka konwekcyjnego i ogrzewacza akumulacyjnego. Oznacza to, że kominek w rzeczywistości ma dużą moc grzewczą i daje wizję płonącego wewnątrz ognia. Gazy spalinowe odprowadzane są z paleniska wkładu kominkowego poprzez kanały ceramiczne lub krążki nasadowe, tworząc masę akumulacyjną, która zatrzymuje ciepło nawet do kilku godzin.

Biokamin

Jak działa biokominek?

Sama budowa biokominka nie jest skomplikowana. Obudowa wykonana jest w całości ze stali nierdzewnej i pokryta farbą odporną na wysokie temperatury. Ponadto do produkcji biokominków wykorzystuje się szkło hartowane, płyty MDF, beton i ceramikę.

Biokominki mają wbudowany palnik na etanol. Po "napełnieniu" zbiornika, po prostu podpalasz i gotowe! A kiedy chcesz zgasić płomień w biokominku, po prostu odetnij dopływ tlenu. W tym celu do każdego zestawu dołączona jest specjalna rączka do regulacji i gaszenia ognia. W każdym zestawie wygląda nieco inaczej, ale zawsze pełni tę samą funkcję. Za jego pomocą można "zdusić" ogień lub zamknąć pokrywę wbudowaną w kominek. Zalecamy pozostawienie zamkniętej pokrywy aż do następnego zapalenia biokominka.

  • Biokamin - zalety i wady
  • Zalety biokominka
  • Szeroka gama modeli, rozmiarów i kształtów ułatwia instalację biokominka w praktycznie każdych warunkach.
  • Nie ma potrzeby budowania specjalnych otworów wentylacyjnych, a przeciągi pozwalają na swobodny ruch urządzenia.
  • Biokominki mogą być stosowane na zewnątrz.
  • Wady biokominków
  • Stosunkowo wysoki koszt biopaliwa.
  • Biokominek nigdy nie będzie służył jako samodzielne źródło ogrzewania ze względu na niską moc cieplną.
  • Pomieszczenie, w którym znajduje się biokominek powinno być regularnie wietrzone.

Biokamin - na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup biokominka, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z którego jest on wykonany. Materiał musi być ognioodporny. W domu, urządzenie powinno być umieszczone z dala od łatwopalnych przedmiotów. W biokominku płonie żywy ogień, dlatego dobrze jest umieścić go w miejscu, do którego dzieci lub zwierzęta nie będą miały łatwego dostępu.

Rozpalanie biokominka jest bardzo proste, ale wymaga uwagi, ponieważ rozlane biopaliwo może spowodować pożar. W przypadku rozlania płynu podczas napełniania pojemnika, należy dokładnie oczyścić powierzchnię przed zapaleniem.

Uwaga: W żadnym wypadku nie wolno wlewać biopaliwa do gorącego kominka! Jeżeli mimo zachowania wszelkich środków ostrożności ogień rozprzestrzeni się, nie należy go gasić wodą. Jeśli nie masz gaśnicy, użyj koca lub innego grubego materiału, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia.

Biopaliwo do ekologicznego kominka

Ważnym aspektem przy korzystaniu z biokominka jest wybór odpowiedniego biopaliwa. Do najpopularniejszych na rynku należą Lux Fire i Top Flame, które charakteryzują się niższą ceną.

Bioetanol, który jest spalany w biokominku, występuje w postaci płynnej lub żelowej. Wersja żelowa jest zazwyczaj sprzedawana w puszkach, które wkłada się do urządzenia i zapala. Wersję płynną wlewa się do specjalnego pojemnika i zapala długą zapalniczką.

Można również dodać kilka kropli olejków eterycznych do celów aromaterapii. Niektóre modele zdecydowały się na zastosowanie specjalnych dozowników zapachu.

Czas spalania zależy od rodzaju palnika i ilości paliwa dostarczonego do pieca. Jeden litr biopaliwa kosztuje średnio od 10 do 15 zł i wystarcza na od 3 do nawet 9 godzin spalania.

Więcej do przeczytania na stronie stadtwerklehen.at