Przegląd apartamentów w różnych województwach

image

Dla tych, którzy szukają mieszkania lub chcą się do niego wprowadzić, bardzo ważna jest informacja o cenach w regionie, którym są zainteresowani. Ale gdzie szukać wiarygodnych informacji?

Wiarygodnym źródłem są dane statystyczne Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), który wydaje kwartalne i roczne raporty i komunikaty. Zawierają one dane o zmianach cen na przestrzeni miesięcy i lat, pokazują porównania i co najważniejsze zawierają informacje o tym, które regiony są najtańsze, a które najdroższe.

Gdzie więc jest najtaniej?

Raport GUS z 2018 roku wyraźnie wskazuje na względne wyrównywanie się cen mieszkań w Polsce. Jednak na tym ogólnym tle widać specyficzne trendy dotyczące miejsc, gdzie jest najtaniej i gdzie ceny spadają w regionie. Najmniej zapłacimy za mieszkanie na prowincji:

  • Lubuskie - najtańsze mieszkania w kraju,
  • Podlaskie,
  • Warmińsko-Mazurskie,
  • Opole - tu ceny regularnie spadają.

Przyczyną niskich cen w tych regionach jest mniejsza liczba dużych miast i aglomeracji. Duże skupisko małych miast jest definiowane jako prowincja, a średnia cena mieszkania dla całej prowincji jest niższa niż w prowincjach z większymi miastami.

Zwraca się uwagę na fakt, że ceny mieszkań w mniejszych miastach są porównywalne niezależnie od województwa. Wynika to z mniejszej liczby chętnych do zakupu mieszkań na tych terenach. Wyjątkiem są mniejsze miasta i miasteczka położone w pobliżu dużych miast lub aglomeracji. Potem ceny się wyrównują. Dzieje się tak głównie w najdroższych województwach, do których należą:

  • Mazowsze,
  • Pomorze,
  • Małopolska,
  • Dolny Śląsk.

Średnie ceny mieszkań są oczywiście zawyżane przez największe, a więc najdroższe miasta w Polsce: Warszawa, Aglomeracja Trójmiejska (Gdańsk, Sopot, Gdynia), Kraków i Wrocław. W tych miejscach, według danych GUS, z kwartału na kwartał systematycznie rosną ceny mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym.

Wysokie ceny w tych regionach dotykają nie tylko mniejsze miasta, ale także wsie. Wiele osób zainteresowanych relokacją decyduje się na pracę w dużym mieście i codzienne dojazdy z domu na wieś. Wysokie ceny w małych miastach i wsiach są również związane z turystyką. W takich miejscach ceny nieruchomości lub samej ziemi są często tak wysokie jak w dużych miastach.

GUS dostarcza jednak tylko ogólne dane i statystyki, które mogą być wykorzystane do wstępnego przeglądu przed podjęciem decyzji. Jeśli jednak ktoś potrzebuje konkretnych porównań i danych liczbowych w danym regionie, najlepiej skorzystać z agregatu ogłoszeń, dzięki któremu można szybko i skutecznie porównać ceny nieruchomości w wybranym regionie. Na pierwszy rzut oka przypomina on typowy portal ogłoszeniowy, ale zawiera kilka dodatkowych funkcji, które pomogą Ci w poszukiwaniach. Ogólnie sąsiedzi.pl posiadają oferty z wielu różnych portali. Dzięki temu oszczędzasz czas, ponieważ nie musisz przeszukiwać wielu stron internetowych. Możesz łatwo i sprawnie znaleźć aktualne oferty z Twojego regionu i porównać wszystkie oferty. W ten sposób można również uzyskać aktualne informacje o cenach nieruchomości.