Przenośnik łańcuchowy

image

Krótkodystansowy transport materiałów jest jednym z podstawowych elementów wykorzystywanych w wielu fabrykach, bez którego nie mogłyby funkcjonować systemy logistyczne. Przenośniki mogą być stosowane do przemieszczania wszelkiego rodzaju materiałów, półproduktów lub gotowych przedmiotów w linii prostej na określoną odległość. System ten znajduje się głównie w bliskiej odległości i ma za zadanie ułatwić pracę oraz umożliwić przemieszczanie elementów w zakładzie. Wyróżniamy wiele rodzajów przenośników, z których najpopularniejsze są rozwiązania taśmowe, rolkowe lub łańcuchowe. Ponadto transport może odbywać się zarówno w pionie jak i w poziomie. Zdarza się również, że konieczne jest zastosowanie rozwiązań łączących kilka typów przenośników. Zależy to od transportowanego produktu i jego wagi, ponieważ nie każda technologia pozwala na transport ciężkich przedmiotów, dlatego ważne jest, aby odpowiednio dopasować linię transportową.

Przeznaczenie przenośników łańcuchowych.

Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań są przenośniki łańcuchowe. Ze względu na swoją wysoką wytrzymałość są one stosowane głównie do transportu ładunków o dużej masie i dużych gabarytach. Najczęściej wykorzystywane są do transportu palet, skrzyń i kontenerów. Ze względu na swoją wysoką wytrzymałość mogą być stosowane w magazynach i na liniach montażowych, ponieważ nie zużywają się i zapewniają wieloletnie użytkowanie. Ze względu na swoje parametry, przenośniki łańcuchowe umożliwiają transport nie tylko bardzo ciężkich ładunków, ale również przedmiotów o różnej konsystencji i kształcie.

Przenośniki łańcuchowe - zalety konstrukcji.

Prostota i trwałość tego rozwiązania sprawia, że może być ono stosowane nawet na bardzo nachylonych przenośnikach, więc dla nich nie ma strasznych warunków. Ponadto są one bardzo tanie w utrzymaniu i produkcji, a ich wytrzymałość pozwala na wieloletnie funkcjonowanie bez konieczności wymiany na nowe. Firma Janus Sp. z o.o. posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji takich przenośników, dzięki czemu może zaoferować swoim klientom produkty najwyższej jakości, zdolne sprostać każdemu wyzwaniu. Nasze konstrukcje gwarantują ciągłość pracy we wszystkich dziedzinach przemysłu. Z naszych produktów korzystają firmy zajmujące się produkcją cementu, energetyką, recyklingiem i wiele innych.

Parametry przenośników łańcuchowych.

Zastosowana technologia pozwala na transport ładunków o masie do 1500 kg, przy maksymalnej długości ok. 6 MB. Standardowa wysokość minimalna wynosi około 400 mm. Transport odbywa się za pomocą łańcuchów, których można użyć od 2 do 5, w zależności od wymagań klienta. Łańcuchy te poruszają się na profilu ślizgowym wykonanym z materiałów najwyższej jakości, charakteryzujących się niebywałą wytrzymałością i odpornością na nacisk oraz ścieranie.

Jak działają przenośniki łańcuchowe?

Łańcuchy mogą być wykorzystywane jako element przenoszący ładunki z obszarów produkcyjnych do magazynów, a także mogą być szeroko wykorzystywane w procesie paletyzacji. Zastosowanie obrotnic i przekładni łańcuchowych umożliwia szybką zmianę kierunku transportu i przemieszczanie się po drogach transportowych. Dzięki temu rozwiązanie staje się jeszcze bardziej praktyczne i pozwala na zaprojektowanie linii tak, aby była jak najbardziej efektywna. Konstrukcja nośna samego przenośnika łańcuchowego jest również bardzo prosta i wytrzymała. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości wsporników możliwa jest regulacja wysokości. Dodatkowo posiadają one specjalne podstawy antywibracyjne, które ograniczają hałas i ruch związany z pracą. Sama konstrukcja wykonana jest z malowanej proszkowo stali, która jest bardzo trwała i cicha. Ponadto są one odporne na zanieczyszczenia, a ich serwis i obsługa są bardzo proste i tanie. Jest to idealne rozwiązanie dla każdej firmy poszukującej efektywnego sposobu transportu towarów w obrębie budynków.