Jak często powinieneś sprzątać swój dom

image

Jeśli unikasz gruntownych porządków w swoim domu, nie jesteś sam. Dla wielu z nas myśl o praniu dywanów lub czyszczeniu lodówki sprawia, że mamy ochotę wczołgać się pod kołdrę. Ponieważ każdemu z nas przyda się dodatkowa motywacja do założenia gumowych rękawic, uzyskaliśmy kilka porad od ekspertów na temat tego, jak często należy wszystko czyścić i, co ważniejsze, dlaczego.

Jak się okazuje, w Twoim domu znajduje się więcej bakterii niż w publicznym koszu na śmieci. Ale nie tylko deska klozetowa jest pełna zarazków; eksperci sugerują, że klawiatury komputerów i kuchenki mikrofalowe są również prawdopodobnymi winowajcami. Zmotywowany? Weź głęboki oddech i czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak często powinnaś sprzątać swój dom. Czas prawdy: Częściej niż raz w roku.

Mikrofalówka

Częstotliwość: Co tydzień

Przez wiele lat panowało przekonanie, że gotowanie żywności w kuchence mikrofalowej to świetny sposób na zabijanie bakterii (dzięki czemu można ją bezpiecznie jeść). Niestety, badania sugerują, że mikrofalowanie żywności nie zabija bakterii. Dlatego tak ważne jest, aby mikrofalówka była wolna od rozprysków. Zalecamy wycieranie jej raz w tygodniu, a następnie gruntowne czyszczenie dwa razy w miesiącu. Jak podaje serwis Today, można ją nawet czyścić za pomocą mikstury DIY. Wystarczy zmieszać 1/2 szklanki wody z 1/2 szklanki białego octu w naczyniu żaroodpornym, a następnie podgrzewać w kuchence mikrofalowej na wysokim ogniu, aż szyba się zaparuje. Na koniec wytrzyj wnętrze gąbką. Łatwe.

Pościel

Częstotliwość: Co jeden do dwóch tygodni

Co zaskakujące, najnowsze wyniki badań sugerują, że Twoja pościel nie jest tak brudna, jak mogłoby się wydawać. "Przeprowadziliśmy badania, które wykazały, że nie jesteś tak bardzo narażony na działanie roztoczy kurzu, jak kiedyś sądziliśmy" - mówi dr Euan Tovey, szef Grupy Alergenów i Górnych Dróg Oddechowych w Instytucie Badań Medycznych Woolcock. Twierdzi on, że roztocza kurzu dostają się do Twojego organizmu zawsze, gdy się poruszasz, a nie wtedy, gdy leżysz w łóżku. Zanim jednak zrezygnujesz z prania pościeli, zwróć uwagę na to, że wyniki zależą od Twojego rytmu snu.

Jeśli nie bierzesz prysznica po pracy lub drzemiesz w bufecie, zdecyduj się na pranie pościeli w gorącej wodzie co jeden do dwóch tygodni.

Wanna

Częstotliwość: Co tydzień

Toaleta ma reputację jednego z najbrudniejszych miejsc w łazience, ale według nowych badań nie ma ona nic wspólnego z wanną. Dr Elizabeth Scott, współdyrektor Centrum Higieny i Zdrowia w Domu i Społeczności w Simmons College w Bostonie, porównała bakterie, które znalazła w wannach z tymi, które znajdują się w koszach na śmieci. Uwierzcie nam - wyniki są bardzo przykre. Scott znalazła poważne bakterie wywołujące infekcje skórne w 26% badanych wanien, w porównaniu z zaledwie 6% w koszach na śmieci. Tak więc, Twoja wanna jest oficjalnie bardziej brudna niż śmietnik. Werdykt: Czyść wannę tak często, jak toaletę - najlepiej co tydzień.

Lodówka

Częstotliwość: Co miesiąc

Przygotuj się: Naukowcy twierdzą, że szuflady z sałatkami mogą zawierać salmonellę, listerię, drożdże i pleśń, co sprawia, że jest to jedno z głównych miejsc, które należy regularnie czyścić. Nie czekaj na przypomnienie o wiosennym sprzątaniu; ta część domu zasługuje na comiesięczną uwagę.

Komputer

Częstotliwość: Co tydzień

Jesz lunch przy biurku? Cóż, klawiatury komputerów to wylęgarnia bakterii. Jedno z badań wykazało, że na klawiaturach znajduje się pięć razy więcej bakterii niż na desce klozetowej. Według CNN, 10% ludzi nigdy ich nie czyści. Wyznacz sobie czas w każdy piątek na sprawdzenie biurka za pomocą środka dezynfekującego w sprayu. Nie zapomnij zwrócić uwagi na myszkę i użyj wacika nasączonego alkoholem, aby wyczyścić przestrzeń między klawiszami.

Poduszki

Częstotliwość: Co trzy miesiące

Ochraniacze na poduszki mogą pomóc ochronić Twoje łóżko przed roztoczami i codziennym brudem, ale nie zapominaj o praniu samej poduszki. Robin Wilson, ekspert w dziedzinie aranżacji wnętrz, powiedział portalowi HuffPost, że idealna częstotliwość to co trzy miesiące. W zależności od Twoich alergii, poduszki powinny być wymieniane nawet co sześć miesięcy, choć przyznaje, że większości ludzi wystarczą trzy lata.

Materac

Częstotliwość: Co dwa miesiące

Możesz regularnie prać swoją pościel, ale co z materacem? Carolyn Forte z Good Housekeeping Institute twierdzi, że ochraniacze na materace należy prać co dwa miesiące, a dodatkowe punkty otrzymasz za czyszczenie materaca w czasie, gdy ochraniacz jest w praniu. Jej sposób na czyszczenie? Posyp materac sodą oczyszczoną, aby pochłonąć zapach, odkurz go, a następnie spryskaj Lysolem, aby zabić bakterie.

Dywan

Częstotliwość: Co sześć do 12 miesięcy

Przykro nam to mówić, ale odkurzanie nie zalicza się do czyszczenia dywanów. Jeśli nie parujesz regularnie swoich podłóg, badania sugerują, że może to być szkodliwe dla Twojego zdrowia. "Jakość powietrza w pomieszczeniach może być osiem do dziesięciu razy gorsza niż na zewnątrz, jeśli nie czyścisz podłóg, nie czyścisz zasłon i nie wpuszczasz regularnie powietrza do środka" - powiedział Wilson portalowi HuffPost. Ale to nie wszystko: Inne badanie sugeruje, że Twój dywan może zawierać do 200 000 bakterii na cal kwadratowy. Czy już Cię przekonaliśmy? Wybierz profesjonalne czyszczenie parą co sześć do 12 miesięcy lub częściej, jeśli masz zwierzęta.

Ręczniki

Częstotliwość: Po każdych trzech użyciach

Jak często czyścisz swoje ręczniki kąpielowe? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi: co jeden do dwóch tygodni, badania sugerują, że to nie wystarczy. Naukowcy odkryli, że pranie ręcznika po zaledwie trzech użyciach usuwa miliony martwych komórek skóry (tak, dobrze przeczytałeś). Pamiętaj, aby prać ręczniki co trzy dni, aby uniknąć zapachu stęchlizny.

Blat kuchenny

Częstotliwość: Codziennie

Jeśli regularnie gotujesz, najprawdopodobniej już teraz codziennie wycierasz powierzchnie kuchenne. To świetny początek, ale jest kilka kluczowych stref, na których należy się skupić. Według ekspertów, blaty kuchenne są najbrudniejsze w okolicach zlewu, ponieważ ludzie mają tendencję do używania zanieczyszczonych gąbek. Podsumowując, powinieneś wycierać powierzchnie codziennie, a gąbki kuchenne i ściereczki wymieniać co tydzień.