Jak uprawiać świeżą bazylię w domu na następną sałatkę Caprese

image

Kilka gałązek świeżej, aromatycznej bazylii (Ocimum basilicum) może sprawić, że danie zmieni się z dobrego w doskonałe. Ale przechowywanie świeżych ziół może być drogie, a łatwo jest zepsuć cały pęczek, jeśli potrzebujesz tylko kilku listków do przepisu. Dlatego najlepszym sposobem na cieszenie się świeżą bazylią przez całe lato jest jej samodzielna uprawa.

Poza klasyczną włoską bazylią Genovese, którą stosuje się w przepisach na makaron, pesto i sos pomidorowy, istnieje kilka różnych odmian. Bazylia tajska jest niezbędna w curry, makaronach, zupach i okładach z sałaty, natomiast bazylia święta (Ocimum sanctum) dodaje potrawom pikantnej słodyczy i sama stanowi orzeźwiającą herbatę. Dzięki błyszczącym, purpurowym liściom bazylia opalowa dodaje delikatnego smaku i pięknego purpurowego koloru do sałatek i innych dań.

Najlepsze warunki uprawy dla bazylii

W przeciwieństwie do roślin domowych, które mogą przetrwać w warunkach słabego oświetlenia, bazylia domowa będzie potrzebowała dużo i dużo jasnego światła, aby dobrze rosnąć w pomieszczeniach. W końcu bazylia jest przyzwyczajona do pełnego słońca, gdy rośnie na zewnątrz. Oznacza to, że aby wyhodować pachnącą bazylię na wiosnę, potrzebne jest słoneczne okno, najlepiej skierowane na południe, aby uzyskać jak najwięcej światła.

Bazylia uprawiana w pomieszczeniach powinna otrzymywać co najmniej sześć godzin jasnego światła słonecznego dziennie. Jeśli nie masz słonecznego, południowego okna, możesz kupić świetlówkę lub lampę LED do uprawy na roślinie. Ze światłem wzrostu, 12 godzin dziennie światła jest idealny, z grow światła umieszczonego dwa do czterech cali od rośliny.

Jeśli Twój kryty bazylia roślina rośnie długie, leggy łodygi, to jest wskaźnik, że nie jest coraz wystarczająco dużo światła.

Bazylia jest zioło lato, a to rozwija się w ciepłych warunkach pogodowych. Upewnij się, że miejsce, w którym trzymasz roślinę bazylii jest z dala od zimnych przeciągów. Powietrze, które jest zbyt suche może również zaszkodzić bazylii, więc wyświetlić go z dala od gorących lub zimnych otworów wentylacyjnych.

Jak dbać o roślinę bazylii

Utrzymuj glebę bazylii rośliny równomiernie wilgotne, ale nie mokre, i upewnij się, aby podlać na pierwszy znak więdnięcia. Jeśli przestrzeń jest sucha, zgrupuj ją z innymi roślinami, aby stworzyć bardziej wilgotny mikroklimat.

Bazylia jest przeznaczona do jedzenia, co w rzeczywistości pomaga jej rosnąć w pełni. Przycinaj górne przyrosty na każdej łodydze młodej bazylii, aby pomóc jej urosnąć w pełni, a następnie wykorzystuj liście w przepisach lub przechowuj je na później. Przesadzaj rośliny bazylii w razie potrzeby, za każdym razem zwiększając rozmiar doniczki o jeden lub dwa i używając organicznej ziemi doniczkowej przeznaczonej do uprawy warzyw i ziół.

Wiosną i latem nawoź roślinę, używając organicznego nawozu przeznaczonego do uprawy warzyw i ziół. Rozcieńcz nawóz do połowy mocy i stosuj go w glebie co tydzień po podlaniu rośliny. Zaprzestań nawożenia jesienią i zimą.

Jeśli masz słoneczny odkryty pokład, patio, a nawet ucieczki pożarowej, bazylia skorzysta z umieszczenia na zewnątrz, gdy temperatury w nocy są powyżej 50 stopni. Należy stopniowo przyzwyczajać roślinę do jasnego światła słonecznego, wystawiając ją na zewnątrz w półcieniu na kilka godzin każdego dnia, stopniowo wydłużając czas i zwiększając nasłonecznienie, aż będzie gotowa do życia na zewnątrz w pełnym wymiarze godzin przez całe lato.

Jesienią można przenieść bazylię z powrotem do środka, trzymać ją w jasnym, słonecznym miejscu i przezimować, aby rosła następnego lata.

Jak rozmnażać rośliny bazylii

Bazylia może być uprawiana w domu z nasion, jednak szybkość sukcesu wzrośnie z niektórych specjalistycznego sprzętu. Ponieważ nasiona bazylii kiełkują najlepiej, gdy temperatura gleby wynosi około 80 stopni, mata rozruchu nasion może być używany do tworzenia tych warunków, jeśli przestrzeń jest zbyt chłodno. Taka elektryczna mata umieszczana jest pod tacą z nasionami i delikatnie ogrzewa glebę do odpowiedniej temperatury. Bazylia potrzebuje również dużo światła, na przykład z jasnego, słonecznego, południowego okna lub lampy do uprawy.

Aby rozmnażać bazylię z nasion, będziesz potrzebował tacek na nasiona, mieszanki gleby do wysiewu nasion, nasion bazylii, czystej butelki wypełnionej wodą i opcjonalnie lampy do uprawy.

Krok 1: Wypełnij tace na nasiona do pół cala od góry mieszanką startową nasion i podlej glebę, aby ją nawilżyć.

Krok 2: Zrób palcem maleńki otwór o głębokości ćwierć cala w środku każdej komórki w tacy na nasiona. W każdy dołek wsyp kilka nasion bazylii. Delikatnie przykryj nasiona ziemią.

Krok 3: Ostrożnie spryskaj każdą komórkę wodą, aby nawilżyć nasiona i glebę. Jeśli Twoja taca na nasiona zawiera przezroczystą plastikową pokrywę, umieść ją na tacy, aby utrzymać wilgoć.

Krok 4: Umieść tacę w ciepłym miejscu (między 70 a 80 stopni) z jasnym, pełnym światłem słonecznym (lub użyj lampy do uprawy).

Krok 5: Codziennie sprawdzaj tacę z nasionami, aby upewnić się, że gleba jest wilgotna i w razie potrzeby spryskaj komórki butelką ze spryskiwaczem. Nasiona powinny wykiełkować w ciągu pięciu do 14 dni, w zależności od temperatury gleby. Gdy zobaczysz pierwsze kiełki, usuń kopułę, jeśli jest używana.

Krok 6: Gdy siewki będą miały dwa lub trzy zestawy liści, możesz przesadzić je do małych doniczek i dbać o nie jak zwykle.