Płytki patchworkowe - moda i elegancja

image

We wnętrzach jest coraz więcej miłośników designu. Dlatego też projektanci wyszli naprzeciw oczekiwaniom coraz bardziej wymagających klientów i w Bolonii we Włoszech zaprezentowali całemu światu patchworkowe płytki ścienne i podłogowe. Eksperci jednoznacznie twierdzą, że takie płytki już niedługo staną się absolutnym hitem i znajdą zastosowanie w wielu domach i biurach. Do dyspozycji klientów będą nie tylko najbardziej znane kolory, ale również bardzo oryginalne nowości. Wybór z pewnością będzie szeroki, a wiele zależeć będzie od pomysłów aranżacyjnych poszczególnych klientów. W sklepach będzie można zobaczyć patchworkowe płytki w bardziej stonowanych kolorach, przypominające nieco ziemię. Będą one nieco starsze, choć również będą miały geometryczne wzory.

Łączenie małych i różnokolorowych elementów w jedną dużą całość

Płytki patchworkowe składają się z kombinacji małych i różnokolorowych elementów, które z czasem tworzą całość. Technika ich produkcji jest niezwykle precyzyjna i przypomina układ i strukturę płytek ceramicznych. Poszczególne wzory uzyskuje się poprzez łączenie płytek o tej samej wielkości, ale przede wszystkim muszą się one różnić kolorem lub motywem. Mają charakter dekoracyjny, dlatego będą się dobrze prezentować w wielu pomieszczeniach.

Moda na patchworkowe płytki dotarła do Europy kilka lat temu. Największą popularnością cieszyły się w krajach arabskich, ale szybko zyskały uznanie wśród Europejczyków. W Azji takie płytki miały bardzo charakterystyczne kolory, ale z czasem ludzie zaczęli szukać innych rozwiązań. Takie elementy wykończeniowe stały się bardzo znane w Hiszpanii, a później w wielu innych krajach europejskich. Charakteryzują się one kwiatowymi ornamentami, zastosowaniem ręcznego malowania oraz wieloma ciekawymi dodatkami. Co ważne, są one również dostępne w bardzo dobrych cenach.

Rosnąca popularność i łatwa instalacja

Szare elementy są najbardziej popularne w patchworkowych płytkach na ściany i podłogi. Odnoszą się one głównie do płytek cementowych lub oryginalnej hiszpańskiej glazury. W związku z tym pojawiają się w coraz większej ilości domów. Projektanci starają się ujednolicić kolorystykę, choć wiele zależy od zamysłu projektowego klienta. Można wybrać odmiany grafitowe, a nawet białe. Kafelki swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim szalonemu wzornictwu i oryginalnym kształtom.

Idealnym wyborem dla tych, którzy zwracają uwagę na szczegóły będą płytki patchworkowe o regularnych i drobnych wzorach. Będą pasować do wnętrz angielskich, francuskich i skandynawskich. Jeśli chodzi o takie płytki, to mogą być one stosowane na przykład w kuchni i łazience. Nie ma problemu z ich aranżacją, można je umieścić np. nad blatem kuchennym lub nad zlewem. Najlepiej jednak, aby robili to bardzo doświadczeni specjaliści. W takiej sytuacji efekt końcowy ułożenia płytek patchworkowych jest zniewalający.