Design Cheat Sheet: Wszystko, co musisz wiedzieć o brutalistycznym wzornictwie

image

Jeśli jesteś taki jak my, na pewno słyszałeś termin brutalizm, którym posługują się gwiazdy stylu. Winić za to należy powszechną popularność trendów w modzie inspirowanych latami 70-tymi, filmów historycznych i muzyki disco. Od opisów architektonicznych po pojedyncze meble, materiały i palety kolorów, styl brutalistyczny wydaje się mieć stałe miejsce na liście trendów dekoratorskich. Ale co to właściwie jest i jak go opisać? Tutaj sprawy się nieco komplikują.

Czym jest brutalizm? Brutalizm to styl architektoniczny charakteryzujący się celową prostotą, surowością i przejrzystością, który często może być interpretowany jako surowy i groźny. Pojawił się w połowie XX wieku i zyskał popularność w późnych latach 50. i 60.

Nawet jeśli jesteś zaznajomiony, może być trudno śledzić różnice między wszystkimi głównymi okresami projektowania i ich współczesnymi wpływami. Przeczytaj nasz krótki przewodnik po brutalistycznych meblach i architekturze, aby dowiedzieć się, co sprawia, że wyróżnia się (na dobre i na złe) w morzu innych terminów, takich jak midcentury modern i art deco, dzięki czemu możesz wymieniać banery na przyjęciach koktajlowych z najlepszymi z nich lub zainspirować zmianę wystroju domu. A jeśli poczujesz się zainspirowany, kup surowe elementy, które znajdziesz w tym arkuszu o brutalistycznym wzornictwie.

Kontekst historyczny

Popularny w latach 60. i 70. (choć według magazynu T, The New York Times, już w latach 40.) brutalizm powstał po II wojnie światowej, gdy projekty tanich mieszkań i budynków rządowych składały się głównie z surowych, niewyrafinowanych materiałów. Pod względem kulturowym i ekonomicznym, narody na całym świecie - od Europy po Amerykę Południową - starały się odbudować po wojnie. Stal była wówczas droga w imporcie, więc budowniczowie zwrócili się ku niedrogiemu betonowi. Etymologia brutalizmu pochodzi od francuskiego słowa oznaczającego "z betonu", czyli béton brut.

Jako ruch artystyczny, brutalizm powstał jako odpowiedź na modernizm z początku XX wieku. "Podczas gdy modernizm był opanowany i uprzejmy, często zawierał biały tynk i ściany, które ukrywały wewnętrzną logikę budynków, brutalizm ewoluował w coś odważnego i konfrontacyjnego, jego ciężkie, chropowate formy wykute z niedrogich materiałów przemysłowych, które niczego nie ukrywały" - wyjaśnia magazyn T.

Na całym świecie, u szczytu swojej popularności, styl architektoniczny przybierał liczne ideologiczne interpretacje. Na przykład w Europie Wschodniej brutalizm kojarzył się z socjalizmem i autorytarną władzą, podczas gdy w cieplejszych, postkolonialnych klimatach, takich jak Brazylia, Indie, Ghana i Kenia, brutalizm zdawał się zapewniać nową wolność. Architekci i budowniczowie starali się stworzyć poczucie siły poprzez swoje projekty przypominające twierdze, jednocześnie celebrując niedoskonałość przedmiotów wykonanych ręcznie.

Upadek brutalizmu

W latach 70. brutalizm stracił jednak swoją przewagę i wiele z tych monolitycznych, przeczących grawitacji konstrukcji (takich jak projekt mieszkaniowy Robin Hood Gardens Alison i Petera Smithsonów we wschodnim Londynie, ukończony w 1972 roku) zostało zburzonych. Beton nie starzeje się dobrze, pisze My Modern Met, i tak jak jego zwietrzała estetyka, materiał ten nabrał negatywnych konotacji z miejskim rozkładem i ekonomiczną porażką. "Ironia polega na tym, że Brutalizm zrodził się z utopijnego idealizmu. Protoplaści stylu - Peter i Alison Smithsonowie, Le Corbusier, Moshe Safdie - dzielili zaangażowanie na rzecz opieki społecznej poprzez architekturę" - czytamy w artykule w magazynie Flux.

Odnowione uznanie dla brutalizmu

W ostatnich latach pojawiło się nowe uznanie dla brutalizmu, a eksperci od projektowania sugerują, że w dzisiejszym cyfrowym świecie, graficzna, kanciasta natura brutalizmu dobrze współgra z mediami społecznościowymi, które mają tendencję do faworyzowania uderzających wizualizacji. Bardziej filozoficznie, ci sami eksperci spekulują, czy to nowe uznanie nie wyrosło również z pragnienia większej trwałości w tym szybko zmieniającym się - jeśli nie chaotycznym - świecie.

Zwolennicy zachowania architektury brutalistycznej twierdzą, że ten często niezrozumiały styl powinien przypominać o czasach, gdy rządy inwestowały w przestrzenie obywatelskie - mieszkania publiczne, biblioteki, ratusze - których dziś brakuje. Brutalizm wtedy, tak jak i teraz, pozostaje jednym z najbardziej polaryzujących ruchów projektowych w historii i wydaje się, że w takiej czy innej formie już tu pozostanie.

Współczesne zastosowania

Dziś widzimy, jak brutalistyczne meble pojawiają się poprzez kawałki oświadczenia, które mogą łączyć się z różnymi stylami projektowania. Wygląd najczęściej przejawia się w oświetleniu i rzeźbach ściennych, ale można znaleźć wiele zabytkowych i współczesnych konsol, kredensów i szafek, które wykazują cechy brutalizmu. Odlewane meble betonowe to kolejny surowy, a zarazem wyrafinowany sposób na wprowadzenie tego stylu do własnej przestrzeni. "Jest to różnorodny materiał, który można kształtować i formować w skomplikowane wzory, dlatego jest dziś tak popularny" - wyjaśnia Helen White, projektantka produktów i założycielka House Of.

Lub, jeśli nie sam materiał, to wygląd i wrażenie betonu. "Dzisiaj elementy stylu wzornictwa są wprowadzane do domu poprzez kolor, meble i akcesoria. Chłodne odcienie szarości betonu są równoważone z ciepłymi odcieniami mosiądzu i opalenizny" - mówi Ashley Banbury, starszy projektant kolorów dla HGTV HOME by Sherwin-Williams. "Wygląd betonu jest elegancki i nowoczesny, ale ma tę zmienność i niedoskonałość w kolorze, która jest bardzo atrakcyjna", dodaje Sue Kim, kierownik marketingu kolorów w Valspar. Wprowadź go do swojego domu w mały lub duży sposób, np. "z betonowym doniczką lub podłogą, która będzie miała duży wpływ w pięknym odcieniu dla dużych i małych projektów betonowych dla Twojego domu", mówi Kim.

Skrócony przewodnik

Niezależnie od tego, czy jesteś na spacerze, przeglądając cechy architektoniczne swojego miasta, czy też wędrując po dziale wyposażenia domu w Target lub Ikea, skorzystaj z poniższych cech projektu, aby pomóc Ci zidentyfikować i zdefiniować styl brutalistyczny:

    Sześć głównych przymiotników: Surowy, industrialny, postapokaliptyczny, ponury, szorstki i mechaniczny: Twarde krawędzie, poszarpane kształty, chropowate powierzchnie, patynowane wykończenia, asymetryczne, organiczne projekty i metaliczne palety kolorówWspólne materiały: Beton, stal, szkło, brąz i żelazo

Linie Cocktail Party

Jeśli zastanawiasz się, jak użyć go w zdaniu, rozważ niektóre z poniższych thought-starterów:

    "Czy kochałeś brutalistyczne meble w zestawach American Hustle tak bardzo jak ja?""Ta poszarpana, zardzewiała metalowa rzeźba jest całkowicie brutalistyczna-chic.""Surowe betonowe meble są teraz tak gorące. Odnoszą się do brutalizmu w tak nowoczesny, wyrafinowany sposób, nie sądzisz?".

Nazwiska, które warto znać

W żadnym wypadku nie jest to wyczerpująca lista, ale zacznij od tego:

    The Original Tastemakers: Le Corbusier, Alison i Peter Smithson, Curtis Jeré, Paul Evans, Tom Greene, Moshe Safdie, Paulo Mendes de RochaNowocześni fani: Kelly Wearstler, Jonathan Adler i Blackman Cruz

Gdzie kupić Brutalistyczne meble i wystrój

Będziesz prawdopodobnie znaleźć Brutalist-centric kawałki w nowoczesnych firm projektowych, takich jak Room & Board, AllModern i Schoolhouse (dla oświetlenia i sprzętu). Zrób głębokie nurkowanie w Internecie, jednak i może znaleźć butiki projektowe, które centrum ich estetyki wokół betonu i innych materiałów surowych, takich jak Forma & Cemento, lub sprzedawców online, takich jak 1stDibs.

Wciel brutalistyczny wygląd do swojego domu za pomocą tych elementów:

Tom Greene Brutalistyczny żyrandol z pochodnią $2500 $1500 Sklep
Schoolhouse Żyrandol LED Penn $1399 Sklep
Arteriors Home Trinidad High Blackend Iron Wall Sconce $690 Sklep
Leisure Made Betonowy okrągły stół $599 Sklep
CB2 Parker White Marble Side Table $499 $399 Sklep
Mercury Row Panel Mccaskill Head Board $650 Sklep
West Elm Metal Sputnik Objects $50 Sklep