Nie wyrzucaj go - oto jak sprawić, by stary dywan wyglądał jak nowy

image

Czy masz dywan, który ma już swoje lata lub który po prostu Ci się znudził, ale nie masz serca, aby go wyrzucić? Może odziedziczyłeś po rodzinie perski dywan, który nie pasuje do Twojego stylu dekoracyjnego, a może Twoje zwierzęta zniszczyły doskonały, ręcznie tkany dywan o płaskim splocie.

Niezależnie od sytuacji, mamy dla Ciebie rozwiązanie: barwienie. Prawdopodobnie widziałeś już ten produkt końcowy we wnętrzach na całym świecie. Barwienie dywanów stało się modne kilka lat temu, gdy sprzedawcy zaczęli poddawać recyklingowi zabytkowe dywany, które nie nadawały się do naprawy lub były po prostu przestarzałe, i nadali im nowy, świeży kolor.

Możesz dać swojemu używanemu dywanowi drugie życie, przekształcając go w modny dywan overdyed.

Jedynym zastrzeżeniem jest to, że powinien on być wykonany z wełny lub materiału naturalnego, ponieważ dywaniki syntetyczne nie wytrzymują procesu barwienia. Proces barwienia dywanu jest intensywny, pracochłonny i zajmuje dużo miejsca - obejmuje moczenie, wybielanie, barwienie i często trzeba powtarzać ten proces aż do uzyskania pożądanego efektu (czasami nawet do siedmiu razy!). Choć może się to wydawać trudnym zadaniem, nie jest to nic, czego nie można wykonać samodzielnie przy odrobinie ducha majsterkowania.

Według Paula Lowe Einlyng, założyciela magazynu o żywności i rękodziele Sweet Paul, od efektownego dywanu DIY dzieli Cię zaledwie siedem kroków.

Jak zafarbować dywan

    Odkurz dywan. Zmocz dywan i umieść go na zewnątrz na plastikowej plandece. Przygotuj barwnik zgodnie z instrukcją w butelce i przelej go do butelek z rozpylaczem. Spryskaj dywan, aż uzyskasz preferowany kolor. To wymaga czasu i sporej ilości barwnika.Dobrze wypłukać. Użyj węża, aż woda spływająca z dywanu będzie całkowicie czysta.Powieś do wyschnięcia.Po wyschnięciu spryskaj Scotchgardem lub podobnym produktem.

Jeśli ten projekt nadal wydaje się zbyt pracochłonny, dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele renomowanych serwisów zajmujących się renowacją dywanów, takich jak Rugzy w Los Angeles czy Aelfie w Nowym Jorku. Możesz wysłać swój ukochany dywan, aby poddać go zasłużonej renowacji.