Ostateczny przewodnik po lampach fluorescencyjnych

image

Niezależnie od tego, czy pracujesz w biurze, czy w domu, zawsze warto wiedzieć, z jakim oświetleniem masz do czynienia. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o fluorescencyjnych źródłach światła.

Nowa oprawa świetlówkowa jest niedroga i łatwa w montażu, więc wymiana zamiast naprawy jest często lepszym rozwiązaniem. Zanim jednak to zrobisz, sprawdź szybko komponenty w następującej kolejności: rura, zapłonnik (jeśli jest), gniazda i statecznik.

Bardzo stare świetlówki mają zarówno ciężki statecznik, jak i rozrusznik. Nowsze modele mają stateczniki szybkiego startu i nie mają startera. Najnowsze modele mają stateczniki elektroniczne, które są prawie bezobsługowe.

Oprawy fluorescencyjne są często delikatne. Należy sprawdzić, czy gniazda są dobrze osadzone i czy nie są popękane. Tuby powinny ściśle przylegać do gniazdek.

Stara świetlówka z opóźnionym startem migocze kilka razy zanim się włączy, ponieważ rozrusznik dostarcza energii, aby uruchomić lampę. Nowsze świetlówki z szybkim startem mają statecznik, który dostarcza dodatkową moc po włączeniu, więc światło zapala się natychmiast. Okrągła świetlówka różni się od prostej tylko kształtem.

świetlówka

Poniżej wyjaśniamy to wszystko i jeszcze więcej, aby pomóc Ci w rozwiązywaniu problemów ze świetlówkami.

Rozwiązywanie problemów z fluorescencyjnymi źródłami światła

W przypadku wystąpienia poniższych problemów, należy po kolei rozwiązywać je aż do momentu, gdy światło zacznie działać.

Nie świeci Przekręć rurkę, aby ją dokręcić lub wymień rurkę. Jeśli jest zapłonnik, wymień go. Wymienić uszkodzone gniazdo. Wymienić statecznik lub oprawę.

Rurka jest sczerniała Jeżeli tylko jeden koniec jest czarny, obróć rurkę dookoła. Jeżeli oba końce są czarne, wymień lampę.

Miga lub długo się zapala Dokręć, obróć lub wymień przewód. Jeśli jest zapłonnik, wymień go. Wymień balast lub oprawę.

Szumi i/lub są czy się czarny syf Nie dotykaj wycieku palcami. Załóż rękawiczki. Dokręć śrubę mocującą statecznik. Wymień nieszczelny statecznik lub oprawę.

Obracające się rurki

Jeżeli rura jest czarna na obu końcach, wymień ją. Jeżeli migocze lub nie zapala się, spróbuj obrócić ją w gnieździe aż do momentu, kiedy będzie dobrze osadzona lub do momentu, kiedy zapali się światło.

Wyjmowanie i wymiana rurek

Aby wyjąć rurkę należy chwycić za oba jej końce i obracać, aż poczujemy, że poluzowała się na jednym końcu. Wyprowadzić bolce z gniazda. Aby zainstalować nową rurkę, należy włożyć bolce do jednego gniazda i wprowadzić je do drugiego gniazda. Obróć rurkę o ćwierć obrotu, aż poczujesz, że jest osadzona lub aż się zaświeci.

Startery świetlówek

Jeżeli oprawa posiada zapłonnik, wymieniaj go za każdym razem gdy wymieniasz rurkę. Upewnij się, że kupiłeś zapłonnik o tym samym numerze seryjnym co stary. Jeżeli lampa wolno się zapala, dokręć starter. Jeśli to nie rozwiąże problemu, należy wymienić rozrusznik. Jeśli lampa nadal nie działa, winny jest balast.

Wymiana gniazdek

Krok 1: Wymień gniazdo

Wymień gniazdo, jeśli jest pęknięte lub nie trzyma mocno rurki. Niektóre gniazda po prostu wysuwają się, podczas gdy inne są przytrzymywane przez śrubę. Jeżeli nie można usunąć przewodów, należy je przeciąć w pobliżu gniazda.

Krok 2: Przeinstaluj gniazdo

Kup zamiennik pasujący do starego gniazda. Zdejmij 3/4 cala izolacji z każdego końca drutu i wepchnij koniec drutu do otworu w nowym gnieździe. Mocno wciśnij nowe gniazdo do oprawy.