Malowanie kamienia dekoracyjnego - jak i czym pomalować kamień gipsowy?

image

Malowanie kamieni dekoracyjnych to temat, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Warto wiedzieć, jak to zrobić, aby faktycznie stworzyć trwały i estetyczny efekt. Kamień gipsowy, zwany również kamieniem dekoracyjnym, od wielu lat stosowany jest do pokrywania ścian. Jest łatwy w montażu, kupujemy go w postaci płytek, które dostępne są w wielu wzorach, a we wnętrzach będzie prezentował się wyjątkowo atrakcyjnie. Jak więc pomalować kamień dekoracyjny.

Jak pomalować kamień gipsowy?

Kamieniopodobne płytki gipsowe często sprzedawane są w stanie surowym, przeznaczonym do samodzielnego wykończenia. Zdarza się również, że po pewnym czasie kolor kamienia umieszczonego na ścianie zaczyna się nudzić. Czy będzie można zmienić jego wygląd?

Jak malować kamień, aby efekt był zadowalający?

  • Farba akrylowa

Najpopularniejszym środkiem jest farba akrylowa. Dostępny jest w wielu kolorach i chroni powierzchnię tynku przed zabrudzeniem. Farby akrylowe są trwałe, odporne na wodę i promieniowanie UV. Charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża oraz elastycznością, co oznacza, że powłoka nie będzie pękać.

Jaki kolor powinienem wybrać?

Oczywiście jest to sprawa indywidualna i zależy od sposobu przygotowania pomieszczenia. Biała farba do kamienia gipsowego pięknie rozjaśni wnętrze, odcienie brązu i beżu sprawią, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne, a czerń w małej przestrzeni również będzie wyglądać elegancko i stylowo.

Czego użyć zamiast farby? Jak pomalować kamień, jeśli nie jest to farba akrylowa?

  • Vitriol miedziany lub żelazny

Jest to substancja, która nie tylko barwi kamień gipsowy, ale również chroni go przed czynnikami zewnętrznymi. Malowanie płytek kamieniopodobnych można również wykonać za pomocą bejcy.

Jak pomalować kamień dekoracyjny - krok po kroku.

Najpierw oczywiście należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Jeśli planujesz remont płytek, które znajdują się na ścianie. Oczyścić powierzchnię z kurzu. Następnie należy zaimpregnować płytki, ponieważ tynk jest materiałem bardzo chłonnym, dlatego należy go tak przygotować, aby farba nie została wchłonięta. Do tego celu można wykorzystać specjalnie przygotowane preparaty. Po zakończeniu impregnacji można przystąpić do malowania płytek. Można użyć pędzla, wałka lub pistoletu natryskowego, a także farby w sprayu.

Malowanie na kamieniu dekoracyjnym - o czym warto pamiętać?

Są jeszcze trzy inne ważne kwestie, które należy rozważyć. Po pierwsze, farba może być stosowana tylko na powierzchniach, które są całkowicie suche. Nie wszystkie środki impregnujące można łączyć z każdą farbą. Najlepiej jest przeczytać instrukcję przed zastosowaniem. Po przywiezieniu kamienia do domu należy odczekać 24 godziny, aby materiał osiągnął odpowiednią temperaturę i wilgotność, zanim będzie można rozpocząć malowanie. Jeśli ktoś chce zmienić swoje wnętrze, to jest to okazja, zwłaszcza jeśli wybierze opcje malowania farbami i tynkowania.