Dlaczego więc tkane wyroby z rattanu i juty są ostatnio tak modne?

image

Mover over, aksamit i bouclé: 2021 kształtuje się jako rok tkanych wyrobów. Przez ostatnie kilka miesięcy mamy wrażenie, że wszędzie widzimy tkane meble i akcesoria. Poważnie, wszędzie. Krzesła z trzciny w Twojej ultra-hip-hopowej przestrzeni do pracy. Dywanik z juty rozłożony w nowej, śmiesznie Instagramowej restauracji w Twojej okolicy. Wiklinowy stolik w sypialni Twojego dawnego współlokatora.

"Wyplatane przedmioty mogą czasami sprawiać wrażenie rustykalnych i rzemieślniczych - aby nadać im nowoczesny charakter, należy odsunąć resztę przestrzeni, aby dotykowość splotu mogła mówić sama za siebie" - mówi Sally Pottharst, współzałożycielka australijskiej firmy Armadillo & Co.

Ale choć jesteśmy jak najbardziej za tym, aby tkane wyroby znalazły się w centrum uwagi projektantów, nie możemy się powstrzymać od zastanowienia, dlaczego ten rodzaj dekoracji przeżywa taki moment. Więc o co chodzi? Dlaczego tkane wyroby są tak popularne w dzisiejszych czasach?

Prawda jest taka, że popularność tkanych dekoracji nie jest wcale taka nowa. Według Alessandry Wood, eksperta w dziedzinie aranżacji wnętrz i wiceprezesa ds. stylu w Modsy, projektanci z połowy ubiegłego wieku uwielbiali meble z trzciny. A ponieważ nie możemy sobie pozwolić na wystarczającą ilość modernizmu z połowy ubiegłego wieku w naszym życiu - lub w naszych domach - to ma sens, że plecione wyroby również powracają.

"Prawdopodobnie widzieliście wiele krzeseł inspirowanych krzesłami z trzciny Pierre'a Jeannereta z lat 50-tych," wyjaśnia Wood. "Albo być może uwielbiasz odrodzenie krzesła Cesca Chair autorstwa Marcela Breuera, zaprojektowanego w 1928 roku, ale dość popularnego we wnętrzach z połowy wieku i ponownie w latach 80-tych".

Dodatkowo, dzięki niedawnemu odrodzeniu wystroju z lat 80-tych, ta odnowiona fascynacja wydaje się tym bardziej na czasie.

Oczywiście, historyczne znaczenie to tylko jeden z kluczowych czynników wpływających na wzrost popularności tkanych wyrobów. W erze, w której królują uproszczone, bezpośrednie meble konsumenckie, tkane elementy mogą pomóc przywrócić naszym przestrzeniom osobisty charakter.

"Wraz z rozpowszechnianiem się tanich, masowo produkowanych mebli i przedmiotów designerskich coraz bardziej konieczne staje się wprowadzanie elementów, które eksponują szczegóły i ludzki dotyk" - mówi Jordan England, założyciel firmy meblowej Industry West. "W przedmiotach i meblach, które są wykonane ręcznie, tkwi nieodłączny komfortowy charakter i myślę, że właśnie dlatego obserwujemy gwałtowny wzrost ich popularności".

Pottharst z Armadillo & Co. zgadza się, dodając ręcznie tkane kawałki promuje poczucie połączenia z ludźmi i przestrzeniami, które nas otaczają.

Oprócz ładnego wyglądu, tkane meble i akcesoria mogą być właśnie tym, czego szukasz, jeśli szukasz wystroju, który wytrzyma próbę czasu.

"Od mebli tarasowych, przez dywaniki, po stoliki boczne, tkane materiały są wytrzymałe, trwałe i nie wymagają konserwacji" - mówi Ashley Moore. Założycielka i projektantka w Moore House Interiors.

Ok, więc teraz, gdy rozumiemy, dlaczego tkane wyroby są tak popularne, jak zintegrować je ze swoją przestrzenią, aby nie wyglądały jak strona z kiepskiego katalogu? Według profesjonalistów, pozwól, aby Twoja osobista estetyka wzornictwa wytyczyła drogę.

"Nowoczesne przestrzenie wypełnione błyszczącymi wykończeniami lub błyszczącą armaturą najbardziej korzystają z elementów uziemiających, takich jak tekstura i ciepło, które są charakterystyczne dla tkanych mebli i akcesoriów", wyjaśnia Roxy Te, założycielka i dyrektor kreatywny Society Social. "Odprężają one pomieszczenie i sprawiają, że jest ono bardziej zachęcające".

Zaleca ona połączenie żyrandola Sputnik z ręcznie plecionymi krzesłami rattanowymi lub koszami z trawy morskiej z kolorowym stołem i nowoczesną sztuką. Ale niezależnie od tego, czy wymienisz swoje ho-hum krzesła jadalne na chłodne, trzcinowe alternatywy, czy powiesisz kilka tkanych tac na jednej z twoich łazienek, twoja przestrzeń będzie miała modną, pieczęć aprobaty.

Więcej na: http://lapsdesign.pl