Wybieramy płytki na podłogę

image

Zastanawiając się nad tym, jakie płytki gresowe wybierzemy na podłogę, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko ich walory estetyczne, ale również użytkowe. Jeśli więc przeanalizujemy pewne cechy, które decydują o przeznaczeniu konkretnych płytek, prawdopodobieństwo dokonania naprawdę wartościowego zakupu z pewnością wzrośnie.

Klasy płytek i ich znaczenie

To, co rzuca się w oczy, gdy tylko zaczynamy analizować płytki, które mają spaść na naszą podłogę, to ich klasa. Okazuje się, że właściwa interpretacja tego parametru może mieć kluczowe znaczenie dla naszej satysfakcji z zakupu. Pamiętajmy więc, że płytki klasy 0 nie są uznawane przez ich producentów za takie, które mogą być montowane na podłogach, po których chodzimy. Jednak do płytek klasy 1 również należy podchodzić z dużą ostrożnością. Znajdują one zastosowanie głównie w pomieszczeniach, w których często chodzi się boso lub w miękkim obuwiu, a także tam, gdzie nie występują inne czynniki mogące powodować zarysowania podłogi.

Klasa 2 jest charakterystyczna głównie dla pomieszczeń, w których ludzie chodzą w miękkim obuwiu. Są odporne na ścieranie, które wprowadzane jest nawet na powierzchni butów, ale nie może być ich zbyt wiele, jeśli chcemy, aby podłoga nie straciła swoich walorów dekoracyjnych. W każdym razie, trzecia klasa jest znacznie bezpieczniejsza, ponieważ przewiduje układanie płytek nawet w pomieszczeniach, w których chodzi się w butach. Prawdziwą elitą w tym względzie są płytki klasy 4 i 5. Te ostatnie nadają się nawet do pomieszczeń narażonych na bardzo duży ruch, dlatego często mamy z nimi do czynienia nawet w centrach handlowych i na lotniskach.

Różnice w zabarwieniu

Jeśli chcemy dokonać zakupu, z którego będziemy naprawdę zadowoleni, dobrym pomysłem może być dokładniejsze przeanalizowanie koloru płytek. Szczególnie ważne powinno być dla nas sprawdzenie, czy rozwiązanie, które nam się podoba, różni się znacząco, gdy porównamy jego kolor średnio z kolorem twarzy. Różnice w kolorze mogą wystąpić, ale uważa się, że nie powinny być zbyt duże. W przeciwnym razie może się okazać, że nawet niewielkie przetarcie spowoduje nieatrakcyjny kontrast kolorów.

Płytki gresowe barwione w masie

Analizując płytki gresowe barwione w masie, należy zauważyć, że występują one na co najmniej kilku rodzajach powierzchni. Na pierwszy plan wysuwa się powierzchnia naturalna (satyna), która jest również najbardziej popularna, ale nie mniej interesująca jest powierzchnia strukturalna (kamionka), zwłaszcza, że ma ona podwyższony współczynnik antypoślizgowości. Ciekawym rozwiązaniem jest również polerowana powierzchnia, która jest łatwo rozpoznawalna, choćby dlatego, że tworzy tzw. efekt lustra. Płytki tego typu produkowane są z płytek o powierzchni matowej lub naturalnej po obróbce mechanicznej. Są one zazwyczaj droższe od innych, ale cenione są za swoje walory estetyczne.