Jak uzyskać styl industrialny, na punkcie którego nasze redaktorki mają obsesję

image

Już samo usłyszenie słów "przebudowa magazynu" lub "hip loft" może sprawić, że nasze designerskie serca podskoczą. Na początku może się to wydawać nieco dramatyczne, ale wystarczy zajrzeć do wnętrza jednej z tych fabryk, aby przekonać się dlaczego. Wypielęgnowana, surowa estetyka w kreatywny sposób tańczy pomiędzy minimalizmem a eklektyzmem, osiągając stylową równowagę, którą wszyscy chcemy wprowadzić do domu. Uwielbiamy słodkie kobiece klimaty lub elegancki minimalizm, ale jest coś w estetyce przemysłowej, co nas zawsze przyciąga. To dlatego Sara Emslie poświęciła całą książkę "Urban Pioneer" temu znanemu i lubianemu trendowi.

"Miejskie pionierstwo zaczęło się w latach 50-tych i 60-tych, kiedy spadek produkcji doprowadził do opustoszenia wielu fabryk, młynów, magazynów i innych śródmiejskich budynków przemysłowych, które przyciągnęły artystów i kreatywnych poszukiwaczy tanich czynszów" - powiedziała w rozmowie z MyDomaine. "Ponieważ populacja naszych miast wciąż rośnie, wydaje się, że nadeszła druga fala pionierów miejskich, którzy chcą przekształcić tego typu budynki w domy o wyrazistej estetyce". I Emslie mówi nam, że ten trend w projektowaniu nie wykazuje oznak abstynencji, ze wszystkim, od mebli i akcesoriów do projektowania kuchni i oświetlenia, przechodząc ponowne przemyślenia inspirowane stylem przemysłowym.

"To taki wspaniały wygląd i nie ma znaczenia, czy mieszkasz w byłej fabryce lub magazynie, czy też w nowym budynku, odrobina industrialnego szyku może dodać mnóstwo stylu w jednej chwili" - wyjaśnia. "Dla mnie, jako stylistki, zdałam sobie sprawę, że jest coś więcej niż tylko klasyczny wygląd magazynu z gołą cegłą, betonem i metalem. Miejskie pionierstwo to nie tylko budynki. Chodzi tu w równym stopniu o indywidualnego ducha i osobowość właścicieli domów." Jeśli i Ty zakochałaś się w tym stylu, czytaj dalej, aby poznać rady, inspiracje i wskazówki Emslie dotyczące stylu à la industrial, dzięki którym stworzysz niesamowicie fajny styl dla siebie, bez względu na to, gdzie mieszkasz.

MYDOMAINE: Jakie są charakterystyczne cechy, które definiują przestrzeń industrialną?

SARA EMSLIE: Najbardziej charakterystyczny jest rozmiar. Te przestrzenie zostały stworzone jako funkcjonalne miejsca pracy, często do produkcji wielkogabarytowych elementów przemysłowych, więc ich wnętrza są ogromne. Nawet przestrzenie poprzemysłowe, takie jak dawne sklepy czy garaże, zazwyczaj mają układy wnętrz, które znacznie różnią się skalą i proporcjami od standardowych przestrzeni mieszkalnych. Również materiały użyte do ich budowy - surowe tekstury, takie jak cegła, beton, metal i drewno - są zwykle w obfitości i jeśli zostaną zachowane i odrestaurowane, mogą dodać mnóstwo uroku i autentyczności.

MD: Dla tych z nas, którzy kochają industrialny wygląd, ale nie mieszkają w starej fabryce lub loftowym magazynie, jak możemy odtworzyć go w domu?

SE: Oto kilka prostych unowocześnień:

    Przyjmij niedoskonałości.

Na przykład odsłonięcie muru ceglanego może dodać element stylu magazynowego. Zwłaszcza stara cegła będzie pełna niedoskonałości i nieco poprzewracana - zachowaj to i dodaj jej charakteru.

    Przywróć oryginalne cechy.

Podłoga z odzyskanego drewna jest świetna do dodania trochę stylu przemysłowego, a jeśli ma szorstką patynę, która pokazuje oznaki wieku, trzymaj się jej i ciesz się jej zużytymi przez czas zadrapaniami i śladami.

    Dodaj szczyptę szyku użytkowego.

Poszukaj przedmiotów, które są pełne klasycznego utylitarnego uroku i które były funkcjonalnymi przedmiotami zaprojektowanymi w praktycznej i pracowitej estetyce. Fabryczne lampy wiszące, klosze i staromodne bakelitowe przełączniki przeżywają swój renesans i świetnie wyglądają w nowoczesnym domu. Podobnie jest z ulubionymi produktami ze stołówki, takimi jak szklane kufle Duralex, naczynia ze stali nierdzewnej i praktyczne szklane słoiki, które zostały zbudowane z myślą o trwałości i mogą dodać szyku nowoczesnej kuchni.

    Bądź pomysłowy.

Zainspiruj się solidnymi konstrukcjami magazynów, takimi jak metalowe belki, solidne drewno, a nawet słupy rusztowań i poszukaj mebli, takich jak stoły, ławki i regały, które zostały zaprojektowane z taką samą precyzją i siłą jak żelazne dźwigary. Wielkogabarytowe elementy będą stanowić wizualną, industrialną deklarację i dodadzą dramatyzmu każdemu pomieszczeniu.

MD: Jak połączyć styl nowoczesny ze stylem vintage, nie tracąc przy tym dawnego piękna i patyny?

SE: Wykorzystaj wszystkie oryginalne cechy i pracuj z nimi, a nie przeciwko nim. Przywróć im dawną świetność i zachowaj wszelkie znaki z przeszłości, które wskazują na bogate dziedzictwo tej przestrzeni. Duże przestrzenie magazynowe lub strychowe mogą być zniechęcające, jeśli są pozostawione na zbyt otwartym planie, więc dodaj zainteresowania i praktycznego celu za pomocą zaprojektowanych przez architektów wewnętrznych konstrukcji pod lub dzielących ścian wewnętrznych, które nie odwracają uwagi od oryginalnych cech konstrukcyjnych.

Baw się klasycznymi materiałami przemysłowymi, takimi jak metal i szkło druciane, tworząc ekrany i przeszklone ścianki działowe. Wprowadź trochę współczesnego stylu dzięki kultowym meblom i projektom oświetleniowym w nowoczesnych, jasnych kolorach, takich jak krzesła Tolix, fabryczne lampy wiszące i oświetlenie typu flex. Poszukaj współczesnych wzorów staromodnych płytek enkaustycznych, które były popularnym wyborem podłóg fabrycznych i użyj ich, aby wprowadzić wzór i wizualne zainteresowanie.

Uwzględnij jeden z ulubionych trendów w projektowaniu wnętrz, "rough luxe" - wysublimowane i pożądane połączenie tego, co szorstkie i gładkie. W Amsterdamie jest świetna przebudowa byłej piekarni, która łączy gładkie, błyszczące metale, takie jak miedź i mosiądz, z surowo ociosanym drewnem i ścianami z odsłoniętej cegły.

MD: Jakie style meblowe, marki i projektanci naprawdę kojarzą się z industrialnym wyglądem i klimatem?

SE: Jest ich tak wiele, od oryginalnych producentów, którzy wciąż są w produkcji, po współczesne interpretacje. Do ulubionych należą stoły i krzesła Tolix, lampy Anglepoise i Jielde Signal, stołki dla maszynistów, żeliwne kaloryfery w starym stylu, metalowe szafki gimnastyczne w stylu vintage.

Marki, na które warto zwrócić uwagę to Original BTC Lighting, Plain English Kitchens, Schoolhouse Electric, Puebco-US, Industrial Home, Long Made Co.

MD: Jakie są dekoracyjne wykończenia, które możemy zastosować w domu, aby utrwalić miejski styl pionierów?

SE: Cynowe płytki w stylu vintage krzyczą industrialnym szykiem, podobnie jak płytki metro w łazienkach i kuchniach. Spróbuj płytek metro w połączeniu z fragmentem gołej cegły, aby uzyskać dziwaczne zestawienie starego i nowego, jak pokazano w łazience w byłym garażu w Urban Pioneer. Zwróć również uwagę na współczesne reinterpretacje w postaci drukowanych tapet z motywami betonu, cegły i zardzewiałego metalu.

MD: Oświetlenie jest kluczem do wniesienia tak potrzebnego ciepła do tych dużych, otwartych przestrzeni. Jakie oświetlenie naprawdę kojarzy się z industrialnym wyglądem?

SE: Oświetlenie sufitowe w fabrykach i przestrzeniach przemysłowych jest często duże, ponieważ zostało zaprojektowane specjalnie do oświetlania dużych hal fabrycznych. Klasyczne klosze wiszące są wykonane z aluminium i w gamie stonowanych kolorów przemysłowych, takich jak czarny, zielony i niebieski, i mogą w jednej chwili dodać trochę fabrycznego klimatu do pomieszczenia. Podobnie, morskie projekty oświetleniowe przywołują na myśl przemysł z przeszłości i zostały zbudowane tak, aby wytrzymać działanie żywiołów, więc są idealne do łazienek i kuchni miejskich pionierów, gdzie często występuje zwiększona kondensacja pary wodnej.

Zwróć uwagę na lampy grodziowe z klatką i lampy korytarzowe, które nadają klasyczny wygląd. Lampy zadaniowe zostały zaprojektowane do oświetlania biurek i stołów kreślarskich architektów. Ulubione, takie jak Anglepoise, nigdy nie zawodzą, aby dodać trochę industrialnego szyku. Zwróć również uwagę na współczesne projekty oświetlenia, które odzwierciedlają czyste linie stylów tradycyjnych. Żyrandole w stylu prętowym w połączeniu z retro żarówkami filamentowymi są idealne do stworzenia designerskiego akcentu w pokoju z wysokim sufitem.

MD: Jakie kolory polecasz do wszystkiego, od farb po meble i poduszki?

SE: W stylu urban-pioneer można zastosować każdy kolor, ale klasyczne, industrialne odcienie sprawdzają się doskonale. Ciepłe odcienie terakoty, naturalne odcienie niebarwionego lnu, monochromatyczna czerń i biel sprawdzają się dobrze, podobnie jak odcienie drewna i metale. Pionierzy miejscy wiedzą, jak czerpać inspirację z klasycznej palety i wykorzystywać ją w kreatywny sposób.

Na przykład w opisywanej w książce przebudowie fabryki w stylu Art Deco wprowadzono złote, metaliczne kafelki jako ukłon w stronę klasycznych, industrialnych odcieni metalu, ale z twistem w postaci wyszukanych płytek w stylu marokańskim. Podobnie położenie nad wodą byłej kantyny marynarki wojennej, o której mowa w Urban Pioneer, zainspirowało zastosowanie w kuchni palety świeżych błękitów i zieleni, aby stworzyć piękną, ożywczą i odświeżającą przestrzeń, która w przyjemny sposób łączy wnętrze z widokiem na port na zewnątrz.

MD: Czy istnieją pewne materiały, które definiują trend urban pioneer? Jak możemy je wykorzystać?

SE: Pionierzy miejscy uwielbiają tkaniny użytkowe, takie jak kalka, ticking, len, wytrzymała bawełna i płótno. Można nimi obić sofy, krzesła i inne miękkie elementy wyposażenia wnętrz. Używaj ich jako zasłon i przegród. Uwielbiają również upcykling dziwacznych materiałów i nadawanie im nowego zastosowania.

W książce opisany jest wspaniały apartament w nowoczesnym stylu w nowojorskiej dzielnicy Chelsea, w którym właścicielka obiła wezgłowie i podstawę ze starych koców tranzytowych, zwykle używanych do ochrony mebli podczas przeprowadzki, i wygląda to niesamowicie. A w brooklyńskim magazynie stare koce armii szwajcarskiej zostały użyte jako luźne pokrycia na sofie.

MD: Skoro jest tak dużo cementu i metalu, to w jaki sposób możemy wzmocnić naturalne elementy i wprowadzić do wnętrza to, co na zewnątrz?

SE: Stwórz miejską dżunglę we wnętrzu i wykorzystaj stary metalowy pień lub coś podobnego do ekspozycji roślin domowych. W budynku szkolnym przerobionym w Urban Pioneer znajduje się duże terrarium - wewnętrzna konstrukcja szklarni, w której rośliny mogą rosnąć i dobrze wyglądać. Wprowadź naturalne tekstury za pomocą wiklinowych koszy, plecionego sitowia i mat z włókna kokosowego.

MD: Jaka jest najważniejsza zasada projektowania, którą powinien kierować się każdy miejski pionier? Dlaczego?

SE: Bądź kreatywny i pomysłowy, śmiało podchodź do swoich pomysłów i zawsze inspiruj się wzornictwem przemysłowym - jest zbyt dobre, by tego nie robić!

MD: Coś jeszcze chciałabyś dodać?

SE: Poświęć trochę czasu na odwiedzenie złomowisk, targów staroci i sklepów z bibelotami, aby odkryć naprawdę unikalne i interesujące znaleziska. Tak często radość tkwi w odkrywaniu i jest to świetny sposób, aby naprawdę uczynić przestrzeń swoją własną.

Jielde Lampa biurkowa Signal SI333 $495 Sklep
West Elm Industrialny stolik boczny do przechowywania $299 Sklep
Zachodni Wiąz Marmurowy dysk na stojaku $60 - $160 Sklep
Sara Emslie Urban Pioneer $29 Sklep