NAJLEPSZE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PROJEKTOWANIA SZKLARNI

image

Podczas budowy nowego domu, a zwłaszcza domu zrównoważonego o wysokiej wydajności, szczegółowe planowanie wszystkiego oszczędza czas, pieniądze i stres, zapewniając jednocześnie najlepszy możliwy wybór materiałów budowlanych dla Twojego budżetu.

Właściwe planowanie jest kluczem do efektywnej budowy zrównoważonego, ekologicznego domu. Energooszczędna "szklarnia" nie musi kosztować dużo więcej niż dom na zamówienie, ponieważ wiele zależy od projektu, ale wybór i znalezienie zielonych materiałów budowlanych może zająć trochę więcej czasu, ponieważ często są one wykonane na zamówienie. Dlatego tym ważniejsze jest wczesne przeprowadzenie badań i zorganizowanie się, ponieważ z naszego doświadczenia wynika, że co najmniej 50% udanej budowy szklarni wynika z efektywnego i terminowego zarządzania projektem, a nie tylko z umiejętności fachowców budowlanych pomagających w budowie Twojego wymarzonego domu zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Pamiętaj, że niektóre z tych kroków są cykliczne, ponieważ zanim przejdziesz do szczegółów, będziesz potrzebował kilku podstawowych i dokładnych informacji. Punktem wyjścia jest wstępna maksymalna strefa komfortu budżetowego dla zrównoważonej budowy nowego domu, następnie pomysł na koszt ziemi w docelowych obszarach budowlanych, a na koniec kilka liczb dotyczących rzeczywistej budowy szklarni. Wszystkie te elementy muszą wydawać się wykonalne, zanim rozpoczniemy szczegółowe rozmowy z fachowcami budowlanymi. Pamiętaj, że ich czas jest cenny, a kiedy doświadczony profesjonalista budowlany pyta: "Jaki jest twój budżet?", to dlatego, że pracuje nad tym, czy jesteś potencjalnym klientem, czy też, ośmielamy się to powiedzieć, potencjalnym marnotrawcą czasu!

Podsumowując, oto nasze 10 najlepszych wskazówek dotyczących planowania i efektywnego budowania zielonego i zrównoważonego domu:

Oszczędzaj swój budżet (i zachowaj trochę w rezerwie).

Jest to w pewnym sensie "oczywistość", ale musimy zacząć od tego, aby zejść sobie z drogi - zwłaszcza, że budowa szklarni jest najdroższą inwestycją, jaką większość z nas kiedykolwiek podejmie. Im lepiej, tym więcej czasu poświęcamy na budowę nowego domu, ponieważ jest tak wiele do przemyślenia, a budowa trwa tak długo, że wszystko może się zmienić w miarę postępu prac.

Projekt budowy domu może dość szybko zamienić się w koszmar, jeśli zaczniesz zbytnio odbiegać od swojego budżetu, i to jest powtarzający się błąd, który ludzie popełniają, a który chcielibyśmy zaoszczędzić, jeśli możemy - nie zamierzamy zabraknąć pieniędzy w połowie budowy - upewnij się, że jest wystarczająco dużo w twoim kicie, zanim zaczniesz, aby przynajmniej uszczelnić swój nowy dom, bo wtedy przynajmniej nie zostanie uszkodzony, gdy czekasz na dodatkowe fundusze, aby pracować nad kolejnym etapem.

A jeśli kompleksowo zorganizujesz i zaplanujesz swoją nową szklarnię, zanim zaczniesz - i skupisz się na tym, co najważniejsze, będziesz mniej skłonny do rozpraszania się szczegółami, które mogą naruszyć Twój budżet! (Jak fantazyjne blaty, kuchnie, kafelki lub podłogi). Należy je rozważyć później, po położeniu fundamentów pod konstrukcję domu, wykończenie zewnętrzne i jego wydajność.

2) Znalezienie odpowiedniej działki budowlanej dla szklarni

Znalezienie odpowiedniej działki budowlanej przy budowie nowego, zrównoważonego domu jest tak kluczowym elementem, ale często jest pomijane, aż okazuje się być nieosiągalnym marzeniem! Zastanawialiśmy się, czy jest to nasza najważniejsza wskazówka dotycząca budowy zrównoważonego domu - ponieważ bez odpowiedniego placu budowy żaden ekologiczny projekt budowlany nie zakończy się sukcesem przy rozsądnym budżecie. Podczas budowy nowej szklarni, zwłaszcza w klimacie północnym, w jasno określonych porach roku, sposób ogrzewania domu ma kluczowe znaczenie dla doboru odpowiedniej izolacji oraz osiągnięcia odpowiednich kosztów budowy i eksploatacji - a to wszystko jest częścią budżetu.

Zanim ustalisz koszty nowej szklarni, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

  1. Izolacja - tak, pisze się poprawnie - chodzi nam o to, jak dużo słońca dostaje działka i o jakiej porze dnia w ciągu roku? Ładna działka na północnym zboczu wzgórza wśród niezdrowych drzew lub działka miejska, która znajduje się po południowej stronie wysokich lub średnich budynków, spędzi większość swojego życia w cieniu. W ciepłym klimacie może to być zaletą, ale w chłodniejszym klimacie w zasadzie okrada każdy przyszły dom z ewentualnego pasywnego ogrzewania słonecznego - należy więc uznać to za nieoptymalne.
  2. Odległość od pracy, szkół, sklepów, cywilizacji. Jeśli poważnie myślisz o zmniejszeniu swojego śladu węglowego i życiu w prawdziwie ekologicznym domu - przyszłość wymaga, abyś dotarł tam, gdzie potrzebuje Cię rodzina, to możesz coś zmienić. Jeśli nie chcesz budować szklarni poza siecią lub planujesz zakup rozbudowanych paneli fotowoltaicznych do ładowania Tesli, miej dobrze zaplanowany budżet na budowę, do której łatwo się dostać lub centrum miasta, w którym jest wszystko, czego potrzebujesz do codziennego życia.

3) Ustal realistyczny, przyjazny dla środowiska budżet na budowę domu.

Dostępny budżet jest oczywiście ważnym czynnikiem decydującym o sukcesie budowy szklarni. To,jak szybko zakomunikujesz to swojemu zespołowi projektowemu, jest Twoim własnym osądem opartym nazaufaniu. Jeśli uważają, że masz naprawdę głębokie kieszenie, to możliwe, że będą próbowali "trochę odciążyć". Więc nie bądź milionerem, jeśli nie planujesz ich wydać! Upewnij się, że jesteś kimś, kto będzie mądrze gospodarował pieniędzmi, kto będzie uważnie śledził rachunki i postępy w realizacji projektu budowlanego, i kto będzie chciał najpierw uporządkować podstawy ochrony środowiska.

Przekroczenia projektu w obu materiałów i kosztów pracy są bardzo powszechne w szklarni i projektów remontowych, więc - plan jak najlepiej, a następnie założyć, że będzie przegapić swoje cele i upewnij się, że bufor finansowy strefy jest na miejscu. Sprawdź naszą stronę internetową, aby dowiedzieć się, jak utrzymać się w budżecie przy budowie szklarni.

Opóźnienia na osi czasu są również bardzo częste. Nie da się dokładnie przewidzieć opóźnień w dostawie materiałów czy dni straconych z powodu złej pogody, dlatego planując poszczególne etapy, dobrze jest mieć też realistyczny margines błędu przy przewidywaniu czasu realizacji. To gwarantuje, że nie stracimy jednego podwykonawcy na rzecz drugiego, ponieważ nie byliśmy przygotowani. W sezonie budowlanym, doświadczony wykonawca jest często dość mocno obłożony, a utrata miejsca w kolejce może czasami wyprzeć wszystkie inne transakcje w katastrofalnym efekcie domina, który zmusza wykonawcę do powrotu do strefy zmierzchu sezonu budowlanego. Coś, czego zawsze staramy się unikać w północnym klimacie z dużymi zmianami sezonowymi - ponieważ nic nie zatrzymuje budowy szybciej niż świeży wysyp białego towaru.... To tyle jeśli chodzi o przeprowadzkę do nowego, ładnego domu na święta!

Jeśli to wszystko brzmi zniechęcająco (a wierzcie mi - nawet doświadczeni budowniczowie mogą uznać to za zniechęcające), to zamiast rezygnować z marzeń o mieszkaniu w pięknym domu zaprojektowanym przez architekta, rozważ wybór zielonego lub zrównoważonego domu. Nowoczesny, ekologiczny dom prefabrykowany z rodowodem architekta i certyfikatem osiągnięć - więcej inspiracji znajdziesz tutaj.

4. wybór zielonego architekta lub projektanta domu

Jeśli planujesz budowę nowej szklarni, zwłaszcza jeśli ma ona posiadać certyfikat LEED, Passive House lub ZNE, będziesz potrzebował architekta lub projektanta szklarni, który przedstawi Twoje plany. Chociaż zdajemy sobie sprawę, że każdy musi gdzieś zacząć, generalnie odradzamy używanie kompletnego nowicjusza w planach zrównoważonego domu, stawka jest zbyt wysoka. Tak więc pierwsze pytanie, jakie należy zadać architektowi lub projektantowi domu, brzmi: "Czy kiedykolwiek wcześniej zbudowałeś zrównoważony dom i czy mogę go zobaczyć?". - Jeśli czujesz się odważny, możesz również zapytać, czy to przyszło z budżetem, a jeśli nie, kiedy to się skończy....

Ponadto, w naszych projektach Ecohome przekonaliśmy się, że doświadczenie jest tak ważne, aby czuć się na tyle komfortowo, aby brać pod uwagę przemyślane sugestie klienta dotyczące wszystkich tych ważnych decyzji mechanicznych lub materiałów budowlanych. Decyzje te często mogą mieć znaczący wpływ na koszt budowy nowego, zrównoważonego domu i utrzymać projekt w terminie i w ramach budżetu.

5. organizowanie zrównoważonego życia

Aby wyjść z domu dobrze zorganizowanym, ważnym krokiem w budowaniu nowego idealnego domu jest stworzenie szczegółowego arkusza kalkulacyjnego, który będziesz stopniowo wypełniał jako część kompleksowego procesu planowania zrównoważonego domu. Na szczycie tej listy powinny znaleźć się nazwiska potencjalnych specjalistów, których będziesz potrzebował w swoim zespole - architektów, projektantów i generalnych wykonawców. Kiedy już masz ten początkowy zespół, umieść ich wszystkich w tym samym pokoju - lub przynajmniej w formie elektronicznej - aby upewnić się, że dobrze ze sobą współpracują i są na tej samej stronie. Jest to tak cenny krok w projektowaniu szklarni, że LEED zalicza go nawet do "zintegrowanego zespołu projektowego" w systemie oceny budynków zielonych.

6) Czy taniej jest zbudować swój własny dom z zielonymi referencjami niż zatrudniać wykonawców?

Rozsądny budowniczy lub pomocnik może pomyśleć, że jest dużo oszczędności w budowaniu całego stałego domu samodzielnie i podejmowaniu zadań i transakcji, z którymi nie mieli wcześniej do czynienia. Śmiało i zrób to dla doświadczenia i zabawy, ale jeśli nie masz nadziei na pracę w konkretnej dziedzinie, prawdopodobnie nie ma nagrody finansowej czekającej na Ciebie, gdy nauczysz się handlować, wykonaj pracę tylko raz.

Weźmy na przykład pralnię chemiczną. Nigdy wcześniej tego nie robiłeś, ale wygląda to na całkiem proste, prawda? Cóż, mogę powiedzieć, że nie jest to przypadek (mówiąc jako doświadczony kurier suchej zabudowy). Wyszkolona ekipa może osuszyć cały dom w ciągu dnia, czasem trwa to nawet tydzień. A potem handlarz oskarżony o przepełnienie Państwa szalonych stawów może kosztować dwa razy więcej, przeklinając przy tym Państwa imię. Więc... Właśnie straciłeś tydzień produktywności na własnym talencie do zarabiania pieniędzy (tj. na pracy) i właśnie dowiedziałeś się, że murarstwo jest trudniejsze i może mniej zabawne niż myślałeś. Próba zaoszczędzenia 5 dolarów często kosztuje Cię 20 dolarów.

7. czy można zaoszczędzić pieniądze "pomagając" przy budowie?

Częstym błędem właścicieli domów, gdy próbują zaoszczędzić trochę pieniędzy na budowę szklarni jest założenie, że "praca na nocną zmianę" na niektórych etapach dla ich budowniczego pomoże im. Nie jest niemożliwe, aby im pomóc, i to nie znaczy, że zawsze pójdzie źle, ale musisz być pewien, że masz umiejętności i narzędzia, aby być użytecznym. Z grzeczności (i dla własnego dobra) wszystko, co chcesz zrobić, powinno być bezwzględnie zatwierdzone przez generalnego wykonawcę. Wykwalifikowany GC będzie miał plan i wykwalifikowaną załogę, która zna swoje role, aby wykonać pracę; możesz być po prostu kluczową małpą szukającą miejsca do wskoczenia.

Próbuje nie brzmieć protekcjonalnie, ale jeżeli twój 5-letni przyjaciel oferuje pomagać ciebie przygotowywać obiad, on może robić mię szybko i być pyszny, ale everyone który kiedykolwiek miał 5-letniego kucharza zna że najwięcej czasu przeciwieństwo będzie prawdziwy.

Ten sam rodzaj relacji może istnieć między tobą a twoim budowniczym i tymi, którzy są nieświadomi ciebie: ) - mogą się wahać, czy Cię włączyć, ale jeszcze bardziej mogą się wahać, czy powiedzieć Ci, że nie jesteś mile widziany do pomocy. Więc nawet jeśli faktycznie je zwolnić, mogą pozwolić ci pracować razem tylko po to, aby cię udobruchać, ponieważ jesteś jednym pociągając za sznurki!

Istnieją obszary, w których, po zrozumieniu zasad i technik, możesz czuć, że przyczyniłeś się do wysokiej wydajności budowy domu i zaoszczędziłeś trochę pieniędzy - dobrym przykładem tego może być staranne dopasowanie i łączenie barier powietrznych, aby zapewnić, że nowy dom jest szczelny - (patrz tutaj), tak długo, jak masz czas, aby zapewnić, że praca jest prawidłowo zakończona przed ostatecznym wykończeniem ma być zastosowana, tj. w ramach możliwości najbardziej kompetentnych majsterkowiczów.

W mojej przeszłości jako budowniczy, jednym z zadań, które często uwalnialiśmy właścicieli domów było sprzątanie. Nie musisz zamykać domu na pół godziny wcześniej, aby posortować i posprzątać śmieci - to najprostszy sposób, aby pomóc bez wchodzenia sobie w drogę. Jeśli to zadziała, może to oznaczać, że zespół zyskuje dodatkowe pół godziny czasu na budowę dziennie, czas, który szybko się sumuje - a czyste miejsce pracy z dużą ilością pojemników do sortowania, do których można wrzucać ścinki zamiast wyrzucać je na ziemię, jest również bezpieczniejszym i zdrowszym miejscem pracy, co może być tylko dobrą rzeczą. A na ten temat przeczytaj tutaj o tym, jak utrzymać czyste powietrze podczas remontu.

Skoro już przy tym jesteśmy, są też inne rzeczy, które naprawdę doceniamy jako ekipa budowlana - świeża kawa podawana do posiłków i podczas przerw, a także pewność, że możemy przyjść do pracy bez przyszłego właściciela domu dyszącego nam na szyję! #justsayin' - ale jesteśmy pasjonatami dobrze zbudowanych szklarni.

8 Wybierz odpowiednie ekologiczne materiały budowlane.

Wybór odpowiednich materiałów budowlanych, które są przyjazne dla środowiska i dobrze spełniają swoją rolę, jest kluczowy przy budowie szklarni. Zanim dojdziesz do punktu wyboru materiałów, powinieneś mieć zespół budowlany, ponieważ oni sami prawdopodobnie będą preferować materiały budowlane, a ty musisz być przygotowany do dyskusji, negocjacji i ewentualnego kompromisu.

Dlatego przy wstępnym wyborze budowlańców należy pamiętać, aby zapytać ich o priorytety w doborze materiałów i upewnić się, że są one dobrze dopasowane - innymi słowy, że są zadowoleni z ich dobrze zbadanych sugestii i opcji bez uszczerbku dla budżetu.

Materiały budowlane, które wybierzesz, będą miały duży wpływ nie tylko na koszt początkowy, ale także na przyszłą jakość powietrza w Twoim domu, trwałość Twojego domu i jego powierzchni wewnętrznych. Wpłynie to również na to, jak wiele będziesz musiał zrobić w przyszłości, aby utrzymać dom w czystości.

Jako właściciel domu, ostateczny wybór materiałów powinien należeć wyłącznie do Ciebie. Budowniczowie będą mieli preferencje co do materiałów, ale może to być powszechne po prostu ze względu na Twoją wiedzę, a także ze względu na "siłę przekonywania" lokalnych przedstawicieli materiałów. Właściciele domów narażają się więc na ryzyko ugięcia się pod wolą swojego generalnego wykonawcy, nawet jeśli może to wpłynąć na wydajność ich nowej szklarni, ale nie pozwól na to! Wyjaśnij im swoje decyzje, a następnie przeprowadź własne badania, abyś mógł przedstawić GC swoje ustalenia i skierować ich na właściwą drogę poprzez delikatną, ale silną, opartą na faktach perswazję, jeśli się z Tobą nie zgadzają.

Informacje na temat składu chemicznego materiałów, przepuszczalności powietrza i pary oraz odpowiednich zastosowań i technik instalacji można znaleźć w kartach charakterystyki materiałów na stronach internetowych dostawców materiałów.
Przed podpisaniem umowy z wykonawcą należy upewnić się, że wybór produktów został zakończony i uwzględniony w umowie. Uniemożliwi to inwestorowi zakup tańszego, gorszego lub nawet toksycznego produktu w celu zwiększenia marży zysku.

9 Nie wprowadzaj się do domu, dopóki nie będzie skończony!

Jest takie powiedzenie (zawsze jest jakieś powiedzenie, prawda?), ale przynajmniej jest ono prawdziwe - jeśli wprowadzisz się zanim wykończysz swoją nową szklarnię, nigdy jej nie wykończysz. To jest tak bliskie prawdy, jak tylko można znaleźć.
Wprowadzenie się do domu przed jego ukończeniem powoduje utknięcie budowlańców; oznacza to życie w chaosie, wdychanie kurzu i gruzu, podejmowanie złych decyzji, a w najgorszym razie mówienie: "Możemy to zrobić później". - Ale "później" prawdopodobnie nigdy nie nadejdzie. Oczywiście, aż do dnia, w którym umieścić dom na sprzedaż, a teraz zdajesz sobie sprawę, że nie faktycznie zakończone baseboard za kanapą, a lata później nigdy nie będzie w stanie dopasować kolor i patyna.