Jak rozmnażać sukulenty i uprawiać ogród w pomieszczeniach?

image

Wiele łatwych w uprawie roślin domowych można rozmnażać, ale żadne nie są tak proste, jak sukulenty. Wiele gatunków sukulentów można rozmnażać przez sadzonki łodygowe, przez dzielenie kęp lub odrostów, a nawet przez zwykłe usunięcie liścia i położenie go na suchej ziemi. To takie proste.

Wiedza o tym, jak rozmnażać sukulenty, to nie tylko dbałość o to, aby hodowla roślin była przyjazna dla budżetu. Przydaje się także jako sposób na uratowanie zdrowej części rośliny, która ma problemy. Usuwanie odrostów na nowe rośliny to także świetny sposób na zwolnienie miejsca w pojemniku z korzeniami.

Dzięki tym wskazówkom można przekształcić przycinanie przerośniętych roślin w okazję do wzbogacenia kolekcji o nowe sukulenty.

Jak rozmnażać odrosty sukulentów

Wiele roślin rozmnaża się przez wyrastanie odrostów, czyli młodych roślin, które wyrastają z podstawy rośliny macierzystej. Aloes, agawa, Haworthias, mother-of-thousands i Sempervivum (zwany również hen-and-chicks) wszystkie produkują odrosty, które są łatwe do usunięcia i przesadzenia.

Odrosty mogą być usuwane pojedynczo lub - jak to często bywa w przypadku haworthias i sempervivum - wyrastają po kilka odrostów na raz, ostatecznie wypełniając doniczkę kępą roślin. Takie kępy mogą być delikatnie podzielone i przesadzone, aby stworzyć kilka mniejszych pojemników z kilkoma rozetami. Alternatywnie, odrosty mogą być usuwane pojedynczo w miarę ich wzrostu, a następnie przesadzane.

Krok 1: Wypełnij odpowiednio duży pojemnik dla każdego z odrostów, które zamierzasz usunąć, ziemią do sukulentów lub inną dobrze przepuszczalną mieszanką gleby.

Krok 2: Wbij palce w ziemię między odrostem a rośliną macierzystą, wyczuwając miejsce, w którym stykają się korzenie.

Jeśli roślina jest dużą kępą wielu odrostów, może być konieczne ostrożne wyjęcie rośliny z doniczki i rozluźnienie korzeni i gleby palcami, aby oddzielić od siebie odrosty, które chcesz usunąć.

Krok 3: Trzymając odrost za podstawę, delikatnie odciągnij go od rośliny macierzystej - może oderwać się sam. Jeśli nie, użyj czystego, ostrego noża, aby odciąć korzenie, które łączą odrost z rośliną macierzystą, uważając, aby odrost pozostał z jak największą ilością własnych korzeni.

Krok 4: Zasadź odrost w przygotowanym pojemniku. Podlewaj go i trzymaj w miejscu z jasnym, pośrednim światłem, a następnie dbaj o niego jak zwykle, gdy zobaczysz nowe przyrosty.

Istnieją dwa sposoby rozmnażania sadzonek sukulentów: sadzonki liściowe, w których do stworzenia nowej rośliny potrzebny jest tylko liść, oraz sadzonki łodygowe, w których łodyga jest usuwana z rośliny macierzystej i sadzona samodzielnie.

Jak rozmnażać sukulenty z sadzonek łodygowych

Cięcie łodygi działa najlepiej w przypadku sukulentów rosnących w rozetach, których kwiatowa główka wyrasta na długiej łodydze, jak rozchodniki, aeonium lub etiolowane sempervivum. Z tego powodu, przycinanie niskopiennych roślin, takich jak aeonium, jest świetnym sposobem na rozmnażanie. Ta metoda może być również stosowana do ogona łopianu lub sznurka pereł.

Krok 1: Używając czystego, ostrego noża, odetnij łodygę, którą chcesz rozmnażać od podstawy rośliny macierzystej. Usuń wszystkie liście z dolnej trzeciej części łodygi.

Krok 2: Połóż odciętą łodygę na talerzu lub ręczniku papierowym na kilka dni, aby pozwolić na odrośnięcie odciętego końca. Zapobiegnie to gniciu podczas sadzenia i podlewania.

Krok 3: Po wyschnięciu odciętego końca łodygę należy zasadzić w małym pojemniku z ziemią do sukulentów lub inną bardzo dobrze przepuszczającą wodę mieszanką doniczkową. Pełne ukorzenienie się rośliny może potrwać kilka miesięcy.

Krok 4: Umieść swoją nową roślinę w jasnym, ciepłym miejscu. Uważaj, aby nie podlewać rośliny do czasu jej całkowitego ukorzenienia.

Jak rozmnażać sukulenty z sadzonek liściowych

Często opłaca się rozmnażać kilka liści w tym samym pojemniku jednocześnie. Sukulenty w stylu rozetowym, takie jak echeveria, które są etiolowane - wysokie i smukłe z liśćmi, które są rozłożone, a nie w zwartej rozecie - są świetnymi kandydatami do rozmnażania z liści.

Krok 1: Przygotuj płytką tacę (plastikowy pojemnik na wynos lub jego pokrywka świetnie się do tego nadaje) z warstwą ziemi dla sukulentów.

Krok 2: Używając palców, ostrożnie oderwij zdrowy zewnętrzny liść od rośliny macierzystej, odłamując go aż do miejsca, gdzie liść spotyka się z łodygą.

Upewnij się, że liść jest nienaruszony, a końcówka liścia w miejscu, w którym go odłamałeś nie jest uszkodzona, w przeciwnym razie sadzonka obumrze.

Krok 3: Umieść liść płasko na powierzchni gleby, pamiętając o tym, aby odcięty koniec nie dotykał gleby. Umieść tacę na słonecznym parapecie, na który pada co najmniej 12 godzin światła słonecznego dziennie. Pozwól, aby ucięty koniec odwarstwił się przez kilka dni.

Krok 4: Po kilku dniach, lekko podlej glebę. Pozwól, aby gleba całkowicie wyschła między kolejnymi podlewaniami. Uważaj, aby nie przesadzić z podlewaniem, co spowoduje gnicie liści.

Krok 5: Po kilku tygodniach powinieneś zobaczyć korzonki wyrastające z końca liścia. Po kilku kolejnych tygodniach powinna tam również wyrosnąć mała rozeta. W miarę wzrostu rozety, liść będzie się kurczył i obumierał.

Krok 6: Gdy rozety będą miały około cala średnicy, można je ostrożnie przesadzić do własnych pojemników (może to potrwać kilka miesięcy). Przechowuj je w ciepłym miejscu z jasnym, pośrednim światłem i pozwól ziemi wyschnąć pomiędzy podlewaniami. Gdy zauważysz nowy wzrost, dbaj o nie jak zwykle.

Jak rozmnażać kaktusy

Uważaj, aby nosić rękawice ogrodnicze z nitrylem, aby chronić przed kolcami, i używać szczypiec do zbierania cięcia jak usunąć i przesadzić go.

Krok 1: Przygotuj odpowiedniej wielkości doniczkę z ziemią do sukulentów.

Krok 2: Zakładając rękawiczki i używając szczypiec do ochrony rąk, ostrożnie odłam lub odetnij podkładkę od rośliny matecznej.

Krok 3: Połóż podkładkę płasko na glebie, a następnie dobrze ją podlej. Korzenie wyrosną z otworów w pobliżu kolców na podkładce w ciągu kilku do kilkunastu tygodni.

Krok 4: Delikatnie podnieś podkładkę ze szczypcami, aby sprawdzić wzrost korzeni. Gdy korzenie wyglądają na dobrze rozwinięte, należy ograniczyć podlewanie. Wiosną następnego roku na podkładce powinny zacząć wyrastać nowe podkładki.

Więcej na: http://lapsdesign.pl