Jak uprawiać palmę Kentia?

image

Palma Kentia, znana także jako palma wartownicza, palma rajska lub palma strzechowa, jest doskonałą rośliną domową. Dzięki swojemu wyprostowanemu pokrojowi, dużej tolerancji na zaniedbanie i tropikalnym nastrojom jest idealnym kandydatem do dodania bujnej zieleni i odrobiny wysokości do ciemniejszych pomieszczeń.

Palmy te znane są z tego, że potrafią osiągnąć imponującą wysokość - 40 stóp na zewnątrz lub 12 stóp jako roślina domowa - nawet w pomieszczeniach, gdzie warunki nie są najlepsze. Mają długie, smukłe liście na wdzięcznych palmowych liściach w atrakcyjnym odcieniu głębokiej zieleni.

Może to potrwać kilka lat, ale szczęśliwa, zdrowa palma kentia w końcu urośnie wysoka. Aby utrzymać jej rozmiary przez jak najdłuższy czas, należy zacząć od mniejszego drzewka o wysokości zaledwie kilku stóp.

    Nazwa botaniczna: Howea forsterianaNazwa zwyczajowa: Palma kentia, palma wartownicza, palma rajska lub palma strzechowaTyp rośliny: BylinaDojrzała wielkość: 12 stóp wewnątrz pomieszczeńSłonecznienie: Niskie światłoTyp gleby: Dobrze odprowadzające gleby doniczkowej gleby pH gleby: 6,1 do 6,5Toksyczność: Nietoksyczny

Pielęgnacja roślin

Podczas gdy palmy kentia są stosunkowo odporne na suszę, należy mieć je na oku, aby uniknąć podtopienia. Żółknące liście to znak, że roślina potrzebuje wody.

W tym samym czasie, zbyt dużo wody nie jest dobre dla nich, albo. Dobrą zasadą jest podlewanie palmy kentia, gdy górny centymetr gleby w pojemniku wyschnie.

W letnim sezonie wegetacyjnym może to być nawet raz w tygodniu. Sporadyczne moczenie liści pod prysznicem z letnią wodą (dla mniejszych okazów) lub zamgławianie (dla większych) pomoże utrzymać roślinę w wilgoci i usunąć kurz z liści. W zimie, gdy roślina przechodzi w stan spoczynku, należy ograniczyć podlewanie.

Wiosną, latem i jesienią raz w miesiącu zasilaj palmę kentia standardowym nawozem do roślin domowych, rozcieńczonym do połowy mocy. W miesiącach zimowych wstrzymaj się z podlewaniem. Końcówki dolnych liści staną się suche i brązowe, co jest oznaką przekarmienia. Jeśli to zauważysz, zmniejsz dawkę nawozu.

Ponieważ palmy kentia rosną bardzo wolno, nie trzeba ich często przesadzać. Co dwa lub trzy lata, jeśli wykazują oznaki związania korzeni (woda wypływa z doniczki bardzo szybko lub nie jest wchłaniana przez glebę, korzenie wyrastają z otworu w dnie doniczki), delikatnie wyjmij je z pojemnika, uważając, aby nie naruszyć korzeni. Przesadzić ze świeżą ziemią do pojemnika o jeden rozmiar większego.

W wieku dojrzałym, palmy kentia zakwitną długimi na trzy stopy kłosami drobnych białych kwiatów, ale zazwyczaj nie dzieje się to dopóki roślina nie osiągnie wieku 15 lat lub więcej.

Najlepsze warunki uprawy dla palmy kentia

Pomimo reputacji palmy kentia do uprawy w słabym świetle, nadal będzie rosnąć najlepiej z dużą ilością jasnego, pośredniego światła. Aby dać roślinie najlepsze szanse na bujny i pełny wzrost, wybierz najjaśniejsze miejsce, jakie możesz jej zapewnić. W oknie wychodzącym na wschód lub zachód jest idealnym miejscem.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę wielkość rośliny, gdy zdecydujesz, gdzie będzie mieszkać w domu, zwłaszcza jeśli kupiłeś duży okaz. To prawda, że są to rośliny wolno rosnące, ale palmy kentia nie można przycinać tak jak rośliny kauczukowe, ponieważ rosną wysokie.

Ponieważ palmy kentia nie można przycinać, warto pomyśleć o umieszczeniu ich w miejscu w domu z wyższym sufitem lub na zewnętrznym patio jako zapas, jeśli palma przerośnie swoje początkowe miejsce.

Zasadź palmę w pojemniku o odpowiedniej wielkości i dobrym drenażu. Użyj dobrze zdrenowanej ziemi doniczkowej przeznaczonej do pojemników. Palmy Kentia mogą tolerować dość szeroki zakres temperatur, od 25 do 100 stopni, ale nie tolerują zbyt wiele jasnego słońca. Plamki na liściach to znak, że palma dostaje zbyt dużo bezpośredniego światła słonecznego.

Jak rozmnażać palmę Kentia?

W przeciwieństwie do podobnych roślin, takich jak palmy salonowe, palmy kentia mogą być rozmnażane tylko przez nasiona, które nie rosną dobrze w pomieszczeniach i mogą zająć kilka miesięcy do trzech lat, aby wykiełkować. Z tego powodu, najlepiej jest zostawić rozmnażanie profesjonalistom i po prostu kupić dodatkową roślinę, jeśli chcesz dodać do swojej kolekcji.

Częste problemy z uprawą

Na szczęście palmy kentia są dość łatwe w pielęgnacji. Najczęstszym problemem z tymi drzewami jest to, że są bardzo wrażliwe na wodę. Zawsze lepiej jest nie podlać palmy, niż ją przelać. Jeśli podlewasz zbyt obficie, możesz zauważyć, że liście stają się żółte. W takim przypadku należy po prostu pominąć kolejne podlewanie i pozwolić roślinie wyschnąć.