WAŻNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE UDANEGO PROJEKTU BUDOWLANEGO LUB REMONTOWEGO

image

Ustal realistyczny budżet i harmonogram:

Jest to niewątpliwie punkt wyjścia dla udanej budowy - nie lekceważ czasu i pieniędzy, które będziesz musiał poświęcić na dokończenie budowy lub remontu. Nawet profesjonalni wykonawcy mają tendencję do niedoszacowania kosztów i czasu trwania projektu.

Jeśli to możliwe, skonsultuj się z wieloma specjalistami, aby uzyskać różne opinie na temat tego, czy Twój projekt jest wykonalny w określonym czasie i budżecie. Rozdziel poszczególne fazy projektu i zastosuj swój budżet do każdej części niezależnie, aby przewidzieć potencjalne pułapki i uniknąć niespodzianek.

Emmanuel Cosgrove z firmy Ecohome jest doświadczonym budowniczym i zwycięzcą konkursu Canada Green Building Council 2016 Green Building Champion. Zdaniem Emmanuela, "Zawsze dopuszczaj margines błędu do 20%, aby Twój projekt nie stał się koszmarem. I to nie tylko w przypadku nowego budownictwa; zastosuj tę strefę buforową również do projektów remontowych."

Oszczędzaj pieniądze i zapewnij sobie finansowanie:

Budowa wymaga pieniędzy, i to dużych. Większość ludzi będzie potrzebowała kredytu hipotecznego na budowę nowego domu, ale odłożenie pieniędzy na początku jest ważnym zabezpieczeniem przed niemożnością ukończenia projektu. Zanim rozpoczniesz budowę, upewnij się, że masz pieniądze na realizację projektu.

Uzyskanie funduszy z instytucji finansowej na nową budowę różni się od kupna domu, ponieważ nie mogą być pewni, że ukończysz projekt, ani że to, co budujesz, będzie miało wartość rynkową, jeśli w którymś momencie będą musieli wyciągnąć wtyczkę. Więc nie dadzą ci pełnej kwoty z góry.

Zanim zatwierdzą projekt, będą chcieli zobaczyć dobrze udokumentowany podział kosztów na poszczególne etapy budowy. Rzeczoznawca oszacuje przybliżoną wartość domu, który chcesz zbudować na podstawie twoich planów budowlanych, a bank da ci pieniądze w częściach; będzie oceniał twój projekt etapami, aby upewnić się, że jesteś na dobrej drodze, zanim przydzieli więcej pieniędzy. Jeśli źle obliczysz i nie masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby przejść do następnego etapu finansowania, może się okazać, że Twój projekt został pozostawiony w polu piargu. Bądź więc przygotowany i nie spiesz się!

3) Nie przesadzaj z oceną umiejętności:

Jeśli masz jakieś narzędzia i trochę doświadczenia w budowaniu, kuszące jest założenie, że możesz wykonać wiele prac samodzielnie, a tym samym przekonać się, że możesz zbudować szybciej lub więcej, niż naprawdę pozwala na to twój budżet. Pobieranie 0 dolarów za godzinę za własną pracę jest częstym błędem popełnianym przez budowniczych weekendowych i może mieć katastrofalne skutki. Weekendy mijają znacznie szybciej niż myślisz, a praca przez 7 dni w tygodniu po powrocie do domu z pracy może prowadzić do wypalenia zawodowego, przekroczenia kosztów, błędów i być może obrażeń.

Chyba że jesteś niezależnie bogaty i nie masz pracy do zrobienia, a nawet jeśli tak, nie przeceniaj swojej zdolności do budowy domu. Jeśli myślisz, że możesz zaoszczędzić pieniądze, biorąc urlop w pracy, aby wykonać zadania, które obecnie wykraczają poza Twoje doświadczenie, prawdopodobnie jesteś w błędzie. Weźmy na przykład coś tak prostego jak malowanie - na pewno każdy z nas potrafi posługiwać się wałkiem malarskim, ale czy można to zrobić tak dobrze lub tak szybko jak profesjonalista? Teraz zastosuj tę myśl do czegoś, czego planujesz się nauczyć po drodze, np. hydrauliki, suchej zabudowy lub montażu szafek kuchennych. Jeśli nie planujesz zrobić z tego kariery, istnieją krzywe uczenia się, które oznaczają, że prawdopodobnie lepiej jest pozostać w swojej pracy, aby zarobić pieniądze, których potrzebujesz, aby zapłacić komuś, kto robi to, w czym jest dobry.

4.Nie buduj zbyt dużych:

To idzie w parze z nie przecenianiem własnych możliwości, ponieważ wielu właścicieli/budowniczych zakłada, że może budować większe obiekty bez zwiększania budżetu, licząc własną pracę jako darmową.

Oceń swoje rzeczywiste potrzeby przestrzenne, zamiast przesadzać i współpracuj z projektantem lub architektem, który dostrzega wartość domu średniej wielkości. Profesjonaliści z doświadczeniem w projektowaniu kompaktowym będą unikać przerywania zmarnowanej i niewykorzystanej przestrzeni, takich jak niepotrzebne korytarze, które pochłaniają cenną w innym przypadku przestrzeń, lub projektowania tradycyjnych wejść, z których ludzie rzadko lub nigdy nie korzystają; są to szablony domów z pokolenia przeszłości. Pomyśl o wszystkich starszych domach, które mają duże frontowe wejścia, które nie są używane, podczas gdy ludzie regularnie wchodzą i wychodzą przez kuchnię lub boczne drzwi. Zaprojektowanie mniejszej i bardziej funkcjonalnej przestrzeni, która przepływa prawidłowo, przyniesie taką samą jakość życia jak większy dom, a to może pomóc Ci osiągnąć swoje cele szybciej i w bardziej przystępnej cenie.

5.Posiadać szczegółową listę materiałów:

Zrób szczegółową listę potrzebnych materiałów, z cenami i nazwą sklepu, w którym można je dostać. Nie zostawiaj wyboru materiałów do ostatniej chwili, ponieważ dostępność produktów może być czasem problemem, nie wspominając już o materiałach wyższej klasy, które zazwyczaj nie są dostępne w przeciętnym sklepie wielkopowierzchniowym.

Kupowanie materiałów samodzielnie jest opcją, ale generalni wykonawcy często będą mieli preferencyjne ceny ze względu na dalsze relacje z dostawcami. Nie jest rzadkością, że będą mieli niewielką marżę; wiedząc, co to będzie, warto podjąć dyskusję podczas negocjacji kontraktu.

6.Nie wprowadzaj się, dopóki wnętrze nie zostanie wykończone:

Każdy wykonawca powie Ci, że opóźnienia w dostawie i przekroczenie budżetu są powszechne podczas budowy i remontu. Możesz nie być w stanie wprowadzić się w pierwotnie zaplanowanym czasie. Pozwól sobie na trochę czasu buforowego poza datą ukończenia, aby nie być zestresowanym faktem, że nie masz gdzie mieszkać, jeśli dom zostanie sprzedany lub wynajęty, zanim nowy dom będzie gotowy.

Przed wprowadzeniem się zalecamy, aby główna część mieszkalna była całkowicie wykończona ostatnią warstwą farby. Przeprowadzka na plac budowy zamienia ją w logistyczną łamigłówkę, w której musisz przesuwać i przykrywać meble, aby kontynuować pracę, lub gotować i jeść pośród trocin i narzędzi.

Końcowe przemyślenia Emmanuela Cosgrove: "Można śmiało powiedzieć, że jeśli wprowadzisz się zanim skończysz, nigdy nie skończysz aranżacji wnętrza; często z powodu braku czasu lub pieniędzy, lub po prostu dlatego, że to, co pozostało niedokończone, jest ukryte za meblami i zapomniane. To może być wielkim źródłem stresu i napięcia w rodzinie, i to nie jest zabawa, aby zakończyć swój dom w szczyptę, gdy poruszasz się w lub sprzedaży.