Małe przestrzenie: Małe pomieszczenie mokre? Nie martw się...

image

Jeśli uważasz, że mała przestrzeń nie może być przekształcona w mokry pokój przypominający spa, chcielibyśmy Cię przekonać, że jest inaczej! W ramach obchodów święta Wielkiej Brytyjskiej Łazienki pokazujemy, jak można to zrobić, przedstawiając kilka wspaniałych pomysłów na urządzenie małego pokoju mokrego.

Mokry pokój, jeśli nigdy wcześniej nie spotkałeś się z tym terminem, to łazienka, w której strefa prysznica jest w pełni zintegrowana z ogólnym projektem pomieszczenia. Odbywa się to poprzez zatankowanie (hydroizolację) części lub całości pomieszczenia, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania konwencjonalnego brodzika. Zazwyczaj specjalnie zaprojektowany brodzik do mokrego pomieszczenia jest montowany na równi z podłogą i wykładany płytkami, a na jego wierzchu znajduje się pokrywa odpływu prowadząca do otworu odpływowego.

Pomieszczenie mokre może być eleganckie, minimalistyczne i przez wielu uważane jest za najlepszy sposób na przekształcenie łazienki w luksusową przestrzeń przypominającą spa.

Choć wszystko to brzmi wspaniale, spodziewam się, że czytając to, myślisz, że to mrzonka i coś, czego nie mógłbyś osiągnąć we własnej łazience. Cóż, mylisz się. W tym artykule odpowiem na niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących pomieszczeń mokrych i pokażę Ci, jak to osiągnąć na małej przestrzeni.


Najczęściej zadawane pytania dotyczące pomieszczeń mokrych

Czy pomieszczenie mokre nadaje się do mojego domu?

Praktycznie każda przestrzeń może zostać przekształcona w pomieszczenie mokre, więc nie ma powodu, dla którego istniejąca łazienka nie miałaby się nadawać. Oczywiście im mniejsza łazienka, tym bardziej prawdopodobne jest, że trzeba będzie dodać jakąś formę ochrony przed natryskiem, na przykład szklaną osłonę.

Dokąd płynie woda?

Zamiast zatrzymywać wodę z prysznica w brodziku, w pomieszczeniach mokrych zazwyczaj wylewa się ona bezpośrednio na podłogę, a następnie wypływa przez odpływ.

Aby to osiągnąć, podłoga musi mieć stopniowe nachylenie prowadzące w dół do samego odpływu. Można to zrobić poprzez zmianę podłogi w części pomieszczenia lub zastosowanie gotowej konstrukcji brodzika. Następnie na wierzchu można ułożyć płytki.

Jak uszczelnić łazienkę?

W zależności od wielkości pomieszczenia, w strefie prysznica wystarczy w pełni zaimpregnować podłogę i dolną część ścian, natomiast pozostałe ściany w tej części należy zabezpieczyć przed rozpryskami wody. Nawet jeśli nie tworzysz pomieszczenia mokrego, hydroizolacja łazienki może przynieść wiele korzyści.

Dlaczego warto zamontować pomieszczenie mokre?

Istnieje wiele korzyści wynikających z instalacji pomieszczenia mokrego, które omówiliśmy szerzej w naszym wpisie na blogu poświęconym korzyściom płynącym z zastosowania pomieszczenia mokrego.

Jakie inne kwestie należy rozważyć w przypadku małego pomieszczenia mokrego?

Niewielka przestrzeń oznacza mniejszą ochronę przed zachlapaniem, dlatego należy dokładnie przemyśleć sposób przechowywania takich przedmiotów, jak ręczniki i rolki papieru toaletowego. Konieczne może być także bardziej kreatywne podejście do przechowywania, ponieważ drewniane szafki mogą okazać się nieodpowiednie.

Ponadto, jeśli przekształcasz główną łazienkę w pomieszczenie mokre, może to oznaczać, że nieruchomość stanie się mniej atrakcyjna, gdy nadejdzie czas sprzedaży, ponieważ wielu nabywców domów chce mieć wannę.

Następnie przyjrzyjmy się kilku wspaniałym pomysłom na małe pomieszczenia mokre.


Pomysły na małe pomieszczenie mokre

Aby zademonstrować, jak można urządzić pomieszczenie mokre na małej przestrzeni, poniżej przedstawiamy projekt, który stworzyliśmy wcześniej.

Wybraliśmy czysty, nowoczesny wygląd, który pozwala efektywnie wykorzystać przestrzeń. Jak widać, w naszym pomieszczeniu mokrym zastosowano zarówno płytki, jak i ścienne panele prysznicowe, które mają kluczowe znaczenie dla ogólnego wyglądu. Płytki wielkoformatowe są szybsze w montażu, jednak w zależności od typu brodzika, którego używasz, mniejsze płytki mogą okazać się łatwiejsze ze względu na kąt nachylenia w kierunku odpływu. My zdecydowaliśmy się na płytki z efektem drewna, ale można radykalnie zmienić ich wygląd, stosując wzory z białym połyskiem lub efektem kamienia. Przed zakupem zawsze upewnij się, że płytki są odpowiednie do zastosowania w pomieszczeniach mokrych.

Aby uzyskać przestrzeń prysznicową w mokrym pomieszczeniu na drugim końcu naszej łazienki, użyliśmy zestawu do montażu brodzika jednospadowego Mode z odpływem końcowym, chociaż odpływ można umieścić na środku brodzika, w zależności od położenia rury odpływowej. Następnie wyłożono go płytkami, a wokół dolnych części ścian i otaczającej podłogi zastosowano zestawy do hydroizolacji ścian i podłóg.

Luksusowe pomieszczenie mokre wymaga luksusowego prysznica, dlatego wybraliśmy kwadratowy system pionowy Mode Quartz, wyposażony w dwie głowice i precyzyjną regulację termostatyczną. Chociaż prysznic podtynkowy, w którym zawór znajduje się we wnęce ściennej, może zaoszczędzić miejsce i nadać łazience jeszcze bardziej opływowy wygląd.

W zestawie znajduje się podgrzewany wieszak do przechowywania ręczników, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że do pomieszczenia mokrego można dodać ogrzewanie podłogowe, co oznacza, że nie ma potrzeby montowania nieporęcznego grzejnika. Ogrzewanie podłogowe nie tylko ogrzeje Twoje palce u stóp (co jest świetne w zimne poranki), ale także pomoże szybciej wysuszyć podłogę.

Na koniec, choć nie udało nam się umieścić żadnych szafek, dodaliśmy druciany kosz w rogu pomieszczenia, aby wszystkie butelki z szamponem, odżywką i kremem pod prysznic były zawsze pod ręką.


Układ małego pomieszczenia mokrego

Układ małej łazienki może ostatecznie zadecydować o tym, jak będzie funkcjonować pomieszczenie mokre. Z pewnością pomoże Ci, jeśli strefa prysznica znajdzie się na jednym końcu łazienki, z dala od drzwi. Umiejscowienie toalety i umywalki to również kluczowe czynniki.

Ponieważ nasze pomieszczenie jest dość wąskie, zrezygnowaliśmy z jakiejkolwiek ochrony przed rozpryskami wody, a umywalkę wiszącą (która nadaje się do bardziej wilgotnego środowiska) umieściliśmy najbliżej tego końca pomieszczenia. Toaleta, z oczywistych względów, została umieszczona jak najdalej od prysznica, aby zapewnić jej suchość i możliwość korzystania z niej przez cały czas.

Przy tak małym pomieszczeniu należy poważnie rozważyć kwestię otworów drzwiowych. W naszym pokoju mamy drzwi otwierane na zewnątrz, choć nie zawsze jest to praktyczne. Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest wentylacja, zwłaszcza jeśli pomieszczenie mokre nie ma okien. Konieczne będzie zamontowanie dobrej jakości wentylatora wyciągowego.

Pomieszczenie mokre jest nie tylko łatwiejsze do czyszczenia, ale także idealne, jeśli nie masz możliwości poruszania się, czy to ze względu na podeszły wiek, czy niepełnosprawność. Jeśli jest to powód, dla którego chcesz zainstalować pomieszczenie mokre, zapoznaj się z naszą ofertą łazienek dla osób prowadzących niezależny tryb życia, obejmującą pełną gamę produktów, takich jak poręcze, siedziska prysznicowe, kabiny i inne, które sprawią, że przestrzeń stanie się dostępna, a jednocześnie stylowa.


Jak zainstalować pomieszczenie mokre

Choć zawsze zalecamy zatrudnienie doświadczonego fachowca, więcej informacji na temat instalacji pomieszczenia mokrego, wraz z filmem pokazującym krok po kroku, znajdziesz w naszym najnowszym poradniku dla majsterkowiczów.


Więcej pomysłów i porad dotyczących łazienek i pomieszczeń mokrych

To, czy wybierzesz pomieszczenie mokre, czy nie, często zależy od budżetu, jakim dysponujesz. Kabina prysznicowa typu walk in może pomóc Ci osiągnąć podobny wygląd i wrażenie, bez konieczności ponoszenia kosztów hydroizolacji dużej części łazienki. Sprawdź poniżej niektóre z naszych pomysłów na kabiny typu walk in i mokre.

  • Pomysły na kabinę prysznicową Walk in i pomieszczenie mokre
  • Zrób prawdziwą furorę z kabiną prysznicową walk in lub pomieszczeniem mokrym

Jeśli potrzebujesz więcej porad na temat tego, co kupić i jak zaplanować pomieszczenie mokre, zapoznaj się z naszymi poradnikami dla ekspertów, klikając poniższe linki.

  • Poradnik kupowania pomieszczeń mokrych
  • Planowanie pomieszczenia mokrego

Pomieszczenia mokre w sklepie

Jeśli nasze pomysły na małe pomieszczenia mokre zaostrzyły Twój apetyt, dlaczego nie przejrzeć naszej bogatej oferty łazienek z pomieszczeniami mokrymi? Od instalacji w pomieszczeniu mokrym po brodziki, kabiny i akcesoria - mamy wszystko, czego potrzebujesz, aby stworzyć idealne pomieszczenie mokre na małej przestrzeni. Kliknij na obrazek poniżej, aby rozpocząć zakupy.


Wielka brytyjska łazienka

Przez cały rok świętujemy Wielką Brytyjską Łazienkę - od najmniejszej szatni po najwspanialszą łazienkę główną. Dlaczego nie odkryjesz jeszcze więcej inspiracji, klikając na poniższy obrazek?