Feng Shui Porady domowe dla dobrych wibracji

image

Starożytne chińskie prawa przestrzenne feng shui weszły do głównego nurtu, a wśród ich entuzjastów są Gwyneth Paltrow i Marie Kondo. Dla niewtajemniczonych, feng shui może wydawać się nieco ezoteryczne, ale jeśli poświęcisz czas na zgłębienie filozofii, która za nim stoi, przekonasz się, że nie tylko opiera się na prostych, zdroworozsądkowych praktykach, które sprawiają, że nasze domy są zdrowsze i lepiej zorganizowane, ale także ujawnia, jak bardzo jesteśmy związani z naszymi domami - i z kolei, jak mogą one wpływać na nasz nastrój i samopoczucie.

Czym jest Feng Shui? Feng shui to chińska praktyka polegająca na próbie stworzenia równowagi z naturalnym światem w naszych wnętrzach. Wykorzystuje ona siły energii, aby stworzyć harmonię pomiędzy jednostką a jej otoczeniem.

Aby wyjaśnić niektóre z zasad tej starożytnej chińskiej tradycji, poprosiliśmy ekspertkę feng shui Laurę Benko o udzielenie prostych i praktycznych wskazówek, jak wprowadzić feng shui do domu. Benko jest powszechnie znana z tego, że zmieniła feng shui na bardziej nowoczesne, holistyczne podejście, jednocześnie nadal honorując wiekowe tradycje. Dla Benko, feng shui nie polega na przekształcaniu struktury domu, ale na tym, aby nasze domy rozwijały się wraz z nami. Te małe zmiany, choć prawie niezauważalne, mogą mieć "głęboki wpływ na Twoje codzienne życie" - podkreśla.

Spotkaj się z ekspertem Laura Benko jest nowojorskim profesorem, ekspertem feng shui i autorką książki The Holistic Home.

Spowolnij przepływ energii

"Jeśli pomiędzy drzwiami wejściowymi a tylnymi jest bezpośrednia linia wzroku, oznacza to, że chi (lub energia) przepływa przez dom zbyt szybko" - mówi Benko. Zamiast lecieć prosto przez tylne drzwi, "chcesz, aby poruszała się w zgrabny, falujący sposób, który równomiernie okrąża cały dom".

Rozwiązanie: Spowolnij chi wzorzystym dywanikiem na podłodze, dziełami sztuki na ścianach, a nawet okrągłym stołem wejściowym.

One Kings Lane Dywanik Boullee Runner $115 $90 Sklep

Oczyść swój dom z bałaganu

Choć może się to wydawać oczywistym problemem do rozwiązania wokół domu, wszyscy jesteśmy zbyt winni gromadzenia rzeczy, które nie odgrywają konkretnej funkcji w domu. Według Benko, bałagan jest czymś więcej niż tylko wizualnie nieprzyjemny: "To jest energetyczna kotwica, która utrudnia najlepsze rzeczy od rozwijania się w naszym życiu," mówi. Nadmierna ilość bałaganu powstrzymuje nas od posiadania jasności myśli i może obciążać nas emocjonalnie. Feng shui jest mniej o posiadaniu doskonale wystylizowanego domu, a bardziej o tworzeniu szczęśliwego i zdrowego środowiska.

Rozwiązanie: Upewnij się, że masz odpowiednie systemy organizacyjne dla wszystkiego w swoim życiu, od płacenia rachunków, przez recykling, po posiadanie wyznaczonego miejsca na klucze. Poczujesz się lżejszy, mniej rozbrykany i bardziej wydajny.

7 Wskazówki dotyczące stylizacji domowego biura, które zapewnią Ci najwyższą produktywność - sposób Feng Shui
Odmłodzenie Kosz Iringa $79 Sklep

Zadbaj o czystą drogę do drzwi wejściowych

"Drzwi wejściowe są bardzo ważne w feng shui," mówi Benko. W końcu to główny portal, przez który energia wchodzi do Twojego domu, pamiętasz? "Pomyśl o chi jako o gościu, który po raz pierwszy próbuje odnaleźć Twój dom - chcesz mieć pewność, że są one dobrze oświetlone, dobrze oznakowane i że adres jest widoczny". Wewnątrz, chcesz się upewnić, że nie idziesz bezpośrednio do ściany - "to może metaforycznie sprawić, że czujesz się tak, jakbyś był pod ścianą każdego dnia," mówi.

Rozwiązanie: Zainstaluj lustro. Kiedy powiesisz lustro, Benko radzi, aby połączyć z nim jakąś intencję, np. rozszerzenie możliwości w swoim życiu i nie pozwolić sobie na poczucie ograniczenia.

Rejuvenation Lustro w metalowej ramie $299 Sklep

Daj gościom powód do zatrzymania się

Ponieważ energia wchodzi przez główny portal (czytaj: drzwi wejściowe), nie chcesz, aby wystrzeliła prosto po schodach, mówi ekspert feng shui. Kiedy zapraszasz gościa do swojego domu, byłoby dziwne, gdyby od razu skierował się do lodówki lub sypialni, prawda? Zamiast tego chcesz, aby zatrzymał się w części wspólnej.

Rozwiązanie: Spowolnij energię napływającą do domu, dodając bieg schodowy lub dzieło sztuki, które powoduje zatrzymanie się i refleksję. Innym rozwiązaniem feng shui jest umieszczenie na szczycie schodów elementu, który symbolizuje ciężar, aby zakotwiczyć chi i zmusić je do zwolnienia tempa.

West Elm Framed Print "Red on Pink" $199 Sklep

Zrównoważ pięć żywiołów

Pięć żywiołów - ziemia, drewno, ogień, woda i metal - może być obecnych w Twoim domu fizycznie lub symbolicznie. Na przykład, możesz wprowadzić element ognia za pomocą ciepłych odcieni, takich jak czerwienie i pomarańcze, lub możesz mieć prawdziwy ogień z kominka lub płonącej świecy.

Pomysł, mówi Benko, jest taki, aby osiągnąć równowagę pomiędzy wszystkimi elementami. "Wiele razy, ludzie są przyciągani do elementów, których albo potrzebują więcej, albo które są wielką przyczyną braku równowagi w ich życiu". Na przykład, ludzie mający problemy z agresją powinni pamiętać o tym, aby nie mieć zbyt wielu elementów ognia jako części swojego wystroju. Odwrotnie, typy osobowości, którym brakuje motywacji powinny wprowadzić więcej elementu ognia do swoich domów, aby dać im zastrzyk energii.

Rozwiązanie: Przyjrzyj się uważnie dosłownym i symbolicznym elementom, które pojawiają się w twoim domu, ponieważ mogą one być przyczyną braku równowagi w twoim życiu emocjonalnym. Chodzi o to, aby znaleźć równowagę pomiędzy wszystkimi pięcioma.

Cassina "Soriana" Sofa autorstwa Afra & Tobia Scarpas $10446 Sklep

Usuń negatywną symbolikę

Jeśli go szukasz, Benko mówi, że "symbolizm jest nieustannie bombardowany na co dzień. Od literatury, przez znaki drogowe, po filmy, zawsze jesteśmy prowadzeni przez symbolikę. W naszych domach, jest on jeszcze bardziej wzmocniony, ponieważ tworzymy te intymne środowiska, które najczęściej reprezentują nasze lęki i wyzwania." Często, nieświadomie wzmacniamy wyzwania w naszym życiu poprzez posiadanie ich symboli w naszej przestrzeni.

Benko mówi, że w domach jej klientów stale pojawia się mnóstwo problemów emocjonalnych. "Czy masz problem z uzyskaniem jasności? Sprawdź, czy masz rzeczy na wszystkich powierzchniach. Czy masz problemy z poczuciem własnej wartości? Sprawdza jeżeli twój lustra wieszają zbyt wysoko, więc nigdy mierzyć up możesz. Czy jesteś chronicznie samotny? Oceń, czy ładujesz do swojego domu pojedyncze obrazy - pojedynczy wazon, pojedyncze krzesło, pojedynczą osobę na zdjęciu."

Rozwiązanie: Oceń, jakie wyzwania stoją przed Tobą w życiu i spróbuj określić, czy symbolicznie pojawiają się one w Twojej przestrzeni. Usuń te symbole i zastąp je przedmiotami, które chcesz przyciągnąć.

RF Alvarez Ancient Orchid $1500 Sklep

Zmaksymalizuj naturalne światło

Nie powinno być zaskoczeniem, że naturalne światło może sprawić, że poczujemy się szczęśliwsi i bardziej pozytywni. "Lustra w feng shui są jak aspiryna," żartuje Benko. "Są często przepisywane w leczeniu wielu dolegliwości. Są szybką korektą, gdy chcesz poszerzyć przestrzeń i wprowadzić więcej światła." Kluczem jest tutaj bycie bardzo uważnym na to, co odbijają lustra. Czy jest to stos rachunków (tj. więcej bałaganu) lub piękny widok?

Rozwiązanie: Kiedy wieszasz lustro, upewnij się, że odbija ono więcej światła, pogodny widok lub ekspansywną część pokoju.

Pottery Barn Mendosa Arch Wood Mirror $499 Sklep

Zrównoważenie stanowisk pracy w kuchni

Ze względu na wydajność, nigdy nie jest praktyczne, aby mieć dwa stanowiska pracy położone plecami do siebie. Dlatego wielu ekspertów kuchennych sugeruje trójkątny układ pomiędzy lodówką, kuchenką i zlewem. Ale Benko mówi, że stoi za tym również rozumowanie feng shui: "Może być konflikt w domu, gdy masz ogień naprzeciwko wody - woda gasi ogień".

Rozwiązanie: Jeśli masz taką konfigurację w swojej kuchni, nie ma potrzeby, aby gut remontu jeszcze. Zamiast tego, umieścić element drewna między zlewem i piecem - woda zasila drewno, a drewno zasila ogień. Więc w tym przypadku, drewno działa jako element łagodzący między dwoma przeciwstawnymi siłami. Drewno jest również reprezentowane przez kolor zielony w feng shui, który może być użyty zamiast rzeczywistego materiału.

MU Form × Po Shun Leong Stołek Fortune $489 Sklep