Jakie biurko do pokoju dziecięcego?

image

Wybierając biurko do pokoju dziecka, pamiętajmy, że zarówno jego wielkość, jak i kształt muszą być bardzo dobrze przemyślane. Jeśli biurko jest odpowiednio dobrane i ustawione, możesz mieć pewność, że Twojemu dziecku będzie wygodnie. Jest to również sposób na uniknięcie poważnych problemów zdrowotnych u Twojego dziecka w przyszłości.

Podpowiemy Ci, jakie biurko jest dobrym wyborem i jak je ustawić, aby było naprawdę wygodne w użytkowaniu. Miejsce do nauki jest ważną strefą w pokoju dziecka w każdym wieku. Najważniejszymi elementami tej części pokoju są biurko i odpowiednie krzesło. Po ustawieniu biurka, należy znaleźć dla niego spokojne miejsce. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie go pod oknem. Jest to prosty sposób, aby upewnić się, że Twoje dziecko korzysta ze światła dziennego tak długo, jak to możliwe, co jest zdecydowanie zdrowsze dla jego oczu.

Jednocześnie należy pamiętać, że w przypadku dzieci praworęcznych światło musi padać z lewej strony. Światło z tyłu lub z przodu jest złym rozwiązaniem. Idealnie, jeśli pokój Twojego dziecka znajduje się na północnej lub wschodniej stronie. Wtedy masz pewność, że naturalne światło nie będzie przeszkadzać, a będzie naturalnym wsparciem podczas pracy. Jeśli pokój Twojego dziecka znajduje się po bardziej słonecznej stronie domu, warto zainstalować roletę screen. Ograniczają one dostęp światła słonecznego.

Ustawienie biurka

Ustawiając biurko należy pamiętać, że osoba z niego korzystająca nie powinna zasłaniać światła. Jeśli osoba jest praworęczna, biurko powinno być ustawione lewą stroną, a jeśli leworęczna - prawą. Nie zaleca się ustawiania biurka tyłem do okna lub drzwi. A co z oświetleniem sztucznym? Zasada jest prosta: dla dzieci, które piszą prawą ręką, lampka powinna być umieszczona po lewej stronie, dla leworęcznych po prawej.

Krzesło, czyli co postawić przy biurku?

Urządzając pokój dla swojego dziecka, bez wątpienia powinieneś rozejrzeć się za dobrym fotelem do biurka. Najrozsądniej jest zdecydować się na taki, który posiada certyfikat Państwowego Zakładu Higieny. Za ergonomiczne uważa się krzesło, którego regulacja nie dotyczy tylko wysokości, ale również położenia oparcia, podłokietników i głębokości siedziska. Dobre i wygodne krzesło wyposażone jest w podpórki pod łokcie. Kąt nachylenia oparcia jest regulowany, podobnie jak wysokość siedziska. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na oparcie, które powinno być tak wyprofilowane, aby podpierało odcinek lędźwiowy.

Krzesło powinno ułatwiać dziecku utrzymanie prawidłowej postawy, niezależnie od wzrostu i wagi. Przy wyborze krzesła należy pamiętać, że dzieci mogą urosnąć nawet o siedem centymetrów w ciągu roku. Jeśli krzesło jest dobre, nogi dziecka będą swobodnie spoczywały na podłodze. W razie potrzeby można zastosować podnóżek. Niebanalnym rozwiązaniem jest krzesło obrotowe, które daje dziecku pełną swobodę ruchów. Biurko i krzesło nigdy nie powinny być ustawione tak, aby za plecami znajdowały się drzwi. Stwarza to bardzo rozpraszające uczucie, że ktoś jest za drzwiami.