6 trendów w oświetleniu, które sprawią, że dom będzie jaśniejszy i piękniejszy w 2021 roku

image

Oświetlenie jest kluczowym elementem wystroju każdego pomieszczenia, wpływając na jego wygląd, samopoczucie i funkcjonowanie w ciągu dnia. A ponieważ spędzamy coraz więcej czasu w naszych domach, jest to być może ważniejsze niż kiedykolwiek. Zwróciliśmy się do ekspertów z American Lighting Association, aby dowiedzieć się, czego można oczekiwać od oświetlenia w 2021 roku i później. Oto najważniejsze trendy w oświetleniu, w tym najnowsze style i technologie, które będą rozjaśniać domy w nadchodzącym roku.

1. Oversized Light Fixtures

W przeszłości wielu właścicieli domów chciało, aby oświetlenie wtopiło się w otoczenie lub całkowicie zniknęło, ale obecny trend zmierza ku większym oprawom. Greg Martin, dyrektor kreatywny w firmie Kichler, podejrzewa, że jest to spowodowane wysokimi sufitami i otwartymi planami pięter. Jeśli masz duży stół farmerski lub mieszkasz w przerobionym magazynie, na przykład, mały żyrandol nie zadziała. "Ogólnie rzecz biorąc, widzimy, że oświetlenie staje się coraz większe we wszystkich dziedzinach" - mówi. "Osiem lat temu średnia średnica żyrandola z pięcioma lampami wynosiła 24 cale. Dziś jest to bliżej 28, a nierzadko ma średnicę 30 lub więcej cali."

Jednak na zewnątrz "ludzie szukają mniejszych elementów, aby stworzyć przytulne miejsca spotkań na werandach lub w zadaszonych miejscach do siedzenia" - mówi Tom Patterson, dyrektor kreatywny w firmie Quoizel. I w przeciwieństwie do wyborów wewnątrz pomieszczeń, ludzie są mniej skłonni do podejmowania ryzyka, dodaje Martin.

2. Inteligentne żarówki

Wraz z inteligentną żarówką pojawia się nowa funkcja, a właściciele domów coraz częściej wymieniają swoje standardowe żarówki jako łatwy punkt wejścia do technologii inteligentnego domu. "Możliwość regulacji rzeczywistej temperatury barwowej jest osiągalna tylko dzięki inteligentnemu oświetleniu" - mówi Kareen Stephens, dyrektor ds. zarządzania marką Bulbrite. "Jeśli kupisz zwykłą żarówkę, musisz wybrać jedną temp. koloru".

Ta nowa funkcja jest ważna, ponieważ ludzie są w swoich domach częściej, a pokoje mają wiele zastosowań. Zacznij od jasnego, chłodnego białego oświetlenia, które pomoże Ci zachować koncentrację i czujność. W porze kolacji przyciemnij i ociepl oświetlenie, aby nadać temu samemu pomieszczeniu inny charakter. Rozgrzej je jeszcze bardziej, aby naśladować niebo o zachodzie słońca, co pomoże Ci się wyciszyć wieczorem. Inne zalety inteligentnych żarówek to planowanie i zdalne włączanie/wyłączanie. W większości przypadków można po prostu wkręcić żarówki i skonfigurować je za pomocą aplikacji na telefon.

żarówki

3. Wykończenia czarne i mosiężne

Jeśli chodzi o wykończenie oświetlenia, dominują odcienie czerni i nowoczesnego mosiądzu - mówi Lauren Lovett, dyrektor ds. produktów w firmie Hinkley. Zestawienie bogatej ciemności z metalicznym połyskiem tworzy wyrafinowane, przyciągające wzrok oprawy. To kontrastowe połączenie sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku stylów farmerskich i industrialnych, które w ciągu ostatnich kilku lat zajmowały poczesne miejsce. "Widzimy, jak ewoluują i stają się bardziej luksusowe i wyrafinowane w swoich detalach i wykończeniach" - mówi Martin.

4. Żarówki

Popularność żarówki Edisona, z jej seksownym nieosłoniętym żarnikiem, pokazała nam, że żarówki są nie tylko funkcjonalne. "Żarówki stały się przedłużeniem projektu oprawy oświetleniowej, a w niektórych przypadkach głównym punktem centralnym" - mówi Brian Brandes, starszy wiceprezes ds. rozwoju produktu w Satco|Nuvo. Aby uzyskać wrażenie stylu vintage, wybierz przezroczystą kulę lub żarówkę Edisona. Wymieszaj i dopasuj tradycyjne oprawy z nowoczesnymi okrągłymi kształtami żarówek. "Albo użyj żarówki rurkowej w kandelabrze, aby nadać mu świeżości" - mówi Colleen Visage, wiceprezes ds. marketingu w Progress Lighting. Spróbuj przezroczystego, posianego lub mlecznego szkła, aby uzyskać rozproszone lub jasne światło. "Dostosuj swoje światła i uczyń je swoimi własnymi", mówi.

5. Ściemnialne oprawy

Znaczenie ściemniaczy w dzisiejszych domach jest nie do przecenienia. "Wszystko powinno być na ściemniaczu", mówi architekt i konsultant szkoleniowy ALA, Joe Rey-Barreau, AIA, IES. Ściemniacz zmienia jasność żarówki, pomaga oszczędzać energię i redukuje odblaski. Każde światło może stać się lampką nocną i zapewnić przyjazny nastrój w ciemny wieczór. Dzięki diodom LED zmieniającym kolor, temperatura barwowa może się automatycznie ocieplać w miarę jak światło się ściemnia. "Aby uzyskać najlepsze rezultaty przy wyborze ściemnianej diody LED, należy pamiętać o połączeniu jej z modelem ściemniacza zalecanym przez producenta żarówki," mówi Dave Gatto, dyrektor QC/Compliance, Westinghouse Lighting. Profesjonalista od oświetlenia w salonie firmowym ALA może pomóc w znalezieniu odpowiedniego ściemniacza.

6. Oświetlenie antywirusowe

Pandemia COVID-19 sprawiła, że na nowo zwrócono uwagę na zdolność światła do eliminowania wirusów i bakterii. Bezpieczeństwo i skuteczność to słowa kluczowe, gdy tematem jest oświetlenie bakteriobójcze, mówi Terry McGowan, FIES, LC, dyrektor ds. inżynierii i technologii w American Lighting Association. Bezpieczeństwo koncentruje się na pewności, że żadna skóra ani oczy - ani ludzkie, ani zwierząt domowych - nie są narażone na światło ultrafioletowe C (UVC). "Światło UVC jest niewidzialne, więc nie wiesz, czy jesteś narażony, czy nie" - mówi McGowan. Skuteczność jest kombinacją intensywności (jasności) i czasu. "Chcesz naświetlać powietrze lub powierzchnię UVC o odpowiedniej intensywności i przez wystarczająco długi czas, aby wystawić wirusa na działanie dawki zabójczej, tak aby został zdezaktywowany i nie mógł się już replikować" - mówi.

Oświetlenie bakteriobójcze może być bezpieczne i skuteczne w odpowiednich zastosowaniach, mówi McGowan, ale nie jest to nowa technologia. "Jej początki sięgają bardzo dawna. Isaac Newton zdawał sobie z tego sprawę." Najnowsze osiągnięcia obejmują diody LED emitujące światło UVC, "które jest wysoce skuteczne i przewyższa to, co mogliśmy osiągnąć za pomocą starszej fluorescencyjnej technologii UVC", mówi. Kilka nowych produktów wyposażonych w diody LED emitujące promieniowanie UVC pozwala na bezpieczne i skuteczne oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych