WYKAŃCZANIE POSADZEK BETONOWYCH ZAGĘSZCZACZEM SILIKATOWYM

image

Nietoksyczne i trwałe wykończenie dla polerowanych podłóg betonowych, zwłaszcza przy użyciu naturalnego wosku pszczelego do polerowania podłóg Green Building wybrał dla pięknego wykończenia podłóg betonowych.

Polerowane podłogi betonowe są niezwykle trwałe i nietoksyczne; zagęszczacze na bazie krzemianów utrzymują je w ten sposób, co czyni je doskonałym początkiem bezpiecznej jakości powietrza w domu. Jest to doskonała opcja dla każdego, kto ma wrażliwość chemiczną, kto chce mieć piękną i trwałą ekologiczną podłogę w swoim pasywnym domu słonecznym - zwłaszcza, że jedna płyta betonowa na stopień płyty betonowej zbudowanej prawidłowo z odpowiednią izolacją jest doskonałym źródłem ciepła dla ciepła słonecznego.

Hydroizolacja posadzek betonowych:

Surowy beton jest bardzo porowaty i będzie zawierać wiele małych, połączonych ze sobą kieszeni powietrznych, które łatwo wchłaniają wilgoć i inne zabrudzenia i plamy. Ponadto, każdy kontakt z nim powoduje uwalnianie do powietrza nieskończonego pyłu.

Zagęszczacze krzemianowe to, najprościej mówiąc, "płynne szkło", które rozpada się na podłodze, wypełniając i uszczelniając pory. Płyn wnika i twardnieje, pozostawiając błyszczącą powierzchnię zdolną do odpychania (ale nie zawsze zatrzymywania) plam z domowych zabrudzeń i rozlanych płynów.

Zagęszczarka chroni beton przed uszkodzeniami spowodowanymi uderzeniami, a co najważniejsze, eliminuje kurz, którego można doświadczyć w przypadku niezabezpieczonej podłogi. Korzystanie z zagęszczarki jest wszystko, czego potrzebujesz do garażu lub komercyjnych podłóg magazynowych; każdy dodatkowy uszczelniacz wykończenia będzie łuszczyć i chip z ciężkim użytkowaniem. Użycie dodatkowego uszczelniacza jest opcją dla podłóg mieszkalnych; przejdziemy do tego za chwilę.

Mocniejszy beton:

Kiedy upuścisz coś ciężkiego na betonowej podłodze lub blacie, jedna akcja nie widać w tym ułamku sekundy jest to, że beton faktycznie kompresji, a następnie sprężyn z powrotem, często odsłaniając chip.

Zagęszczacze krzemianowe sprawiają, że beton jest mocniejszy i zwiększają wytrzymałość na ściskanie o 1000 do 2000 PSI. Dzięki temu jest bardziej odporna na odpryskiwanie niż zwykła gładź szpachlowa.

Opcje produktów z zagęszczaczem do betonu:

Aby wybrać odpowiedni zagęszczacz, musisz najpierw dokonać stosunkowo niewielkiego wyboru pomiędzy tym, jak bardzo połysk lub jak głęboka powinna być pożądana penetracja.

Produkty, które wnikają głęboko nie będą tworzyć najtwardszych kryształów krzemianowych/szklanych w betonie i dlatego nie uzyskają tak wysokiego połysku jak te, które wnikają najmniej. Te, które wnikają najmniej wychodzą bardziej błyszczące, ale nie mogą być przywrócone tak często.

Każdy zagęszczacz krzemianowy (sodowy, potasowy, litowy) wnika na inną głębokość;

  • Krzemiany sodu wnikają najgłębiej, ale wypalają się na najniższy połysk,
  • Krzemiany potasu przenikają do 2 mm i wypalają się bardziej niż sód,
  • Lit jest najjaśniejszy, ale przenika tylko do grubości kartki papieru.

Jak wybrać pomiędzy zagęszczaczami do betonu:

W przypadku najlżejszych gruntów: zdecydowanie należy użyć zagęszczacza litowego, a jeszcze większą różnicę może zrobić wybór mocniejszego betonu o wyższym MPa (megapaskal) do wypełnienia wstępnego. Beton 25-28 MPa jest typowy dla domu, ale można zamiast niego dać 35-38 MPa, bo generalnie lepiej się szlifuje.

Dla najbardziej bezproblemowych gleb: wybierz zagęszczacz potasowy zamiast litowego. Głębsza penetracja oznacza, że będziesz w stanie wypolerować wszelkie uszkodzenia spowodowane przez kwaśne materiały, wielokrotnie więcej na przestrzeni lat niż w przypadku litu.

Aby uzyskać najzdrowszą podłogę: wystarczy użyć zagęszczacza do wyboru i żadnych innych uszczelniaczy, ponieważ większość uszczelniaczy zawiera pewien poziom lotnych związków organicznych (VOC). Wiele zagęszczaczy nie zawiera lotnych związków organicznych; uszczelniają one podłogę, więc dodatkowe uszczelniacze mogą nie być konieczne. Uszczelniacze powierzchniowe będą również zużywać się i może być konieczne ponowne zastosowanie w tak mało jak rok, w zależności od ilości użytkowania. Każdy uszczelniacz również zostanie wytrawiony.

Dla najtańszej podłogi: Zagęszczacze sodu są najbardziej przystępne cenowo i są najlepszym wyborem, jeśli nie polerujesz podłogi do wykończenia. Na przykład: magazyny, garaże, warsztaty lub wewnętrzne podłogi, które muszą być wylewane.

Prawdopodobnie przekonają się Państwo, że instalatorzy podłóg w domu wolą pracować z zagęszczaczami potasowymi lub litowymi z jednego głównego powodu - głębsza penetracja zagęszczacza sodowego oznacza, że nie będzie on utwardzany przez ciepło wytwarzane podczas wypalania. Zamiast tego należy odczekać 72 godziny przed wypaleniem. Ten prosty fakt oznacza dla instalatorów podróż w obie strony, podczas gdy zagęszczacze potasowe i litowe mogą być wypalane natychmiast, dzięki czemu można je ukończyć w ciągu jednego dnia i nie trzeba do nich wracać 3 dni później.

Jak stosować zagęszczacze do betonu silikatowego:

Oczywiście, przed rozpoczęciem należy zapoznać się z zaleceniami producenta, ale oto kroki do gotowej podłogi w pigułce:

  • 28 dni po wylaniu, beton będzie miał wystarczająco dużo czasu, aby rozpocząć prace wykończeniowe.
  • Jeśli podłoga naprawdę nie jest poziom, można szlifować go z 70-80 ziarna diamentu metalowej więzi do poziomu, a następnie kontynuować przez ziarna wielkości do osiągnięcia pożądanego połysku. Wskazówka: Jeśli jest to absolutnie konieczne, należy zacząć od spoiwa diamentowego o ziarnistości 80, ponieważ znacznie zwiększa to koszty. W większości przypadków nie jest konieczne rozpoczynanie pracy od ziarnistości poniżej 200 lub powyżej 1500. Każde przejście będzie kosztować Cię pieniądze w blokach i pracy. Więc nie wstawaj i sprzedaj do 3000 grysików od uroczego kontrahenta, który ma mnóstwo czasu na głowie. Prawdopodobnie nie zobaczysz różnicy w wykończeniu, ale na pewno zobaczysz ją w rachunku.
  • Niektórzy producenci zalecają użycie zagęszczacza po wstępnym wyrównaniu, aby uzyskać większą penetrację, ale istnieje ryzyko usunięcia go, gdy pozostało jeszcze wiele poziomów grysu. Inni producenci zalecają odczekanie z nałożeniem zagęszczacza do momentu tuż przed ostatnim etapem ziarnistości, aby nie usunąć zbyt dużej ilości produktu. Należy to zrobić na podstawie własnego osądu.
  • Po użyciu zagęszczacza, przed rozpoczęciem wypalania należy wytrzeć nadmiar materiału chusteczką lub wężem. Ciepło wypalania utwardzi go w tym samym czasie co polerowanie i można po nim natychmiast chodzić.

Uszczelnianie pęknięć w betonie:

Pewna ilość pęknięć na linii włosów jest naturalna; znacznie więcej może być oznaką problemu strukturalnego. Użyj najpierw zagęszczacza i zobacz jak to wygląda; kryształki szkła powinny wypełnić pęknięcia o szerokości do 0,7 mm. Pozostałe pęknięcia można naprawić kitem cementowym, a nadmiar usunąć szlifierką. W przypadku znacznie większych pęknięć należy najpierw zamontować listwę podpierającą, a następnie wypełniacz cementowy.

Alternatywnie, można użyć epoksydowego wypełniacza luki, ale ponieważ te nigdy nie w pełni wyleczyć, mają tendencję do pozostawienia trochę bałaganu po wypolerowaniu.

Wybór uszczelniacza końcowego:

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że naprawdę nie "trzeba" uszczelniacz, zagęszczacz w zasadzie już to robi. Dodanie uszczelniacza oznacza dużo więcej pracy dla trochę większej ochrony, ale i tak zaczniemy:

Powłoki betonowe (zarówno zagęszczacze, jak i uszczelniacze) są z natury zasadowe, podczas gdy większość spożywanych przez nas pokarmów (kawa, cytrusy, pomidory itp.) ma odczyn kwaśny. Więc kiedy te pokarmy wyciekają i siedzą zbyt długo, kwasy neutralizują zasadowość i pozostawiają trawienie na podłodze.

Jeśli jest wystarczająco dużo żrący, aby dostać się na nerwy, można wypalić podłogę z powrotem do ładnego połysku. Ale jeśli pamiętasz, coś wcześniej mówił o penetracji i twardości - im twardszy kryształ krzemianowy utworzony w betonie przez zagęszczacz, tym wyższy połysk możliwe, gdy podłoga jest polerowana lub szlifowana, ale rzadziej może być przywrócony.

Niektóre uszczelniacze betonu są oddychające i przepuszczalne dla wilgoci, inne nie są. Jeśli betonowa podłoga nie ma bariery paroizolacyjnej pod nim, lub jeśli beton nie wyschnął wystarczająco, "wodoodporne" uszczelniacze, jak większość epoksydów, może pęcherzy i łuszczyć, gdy wilgoć wzrasta od spodu.

Jeśli nie wiesz, czy istnieje ochrona przed wilgocią pod betonową płytą, upewnij się, że używasz oddychającego uszczelniacza. Prawdopodobnie dobrym pomysłem jest wybranie produktu oddychającego, chyba że jesteś pewien, że masz trwałą i dobrze uszczelnioną barierę paroszczelną pod płytą i że płyta ma wystarczająco dużo czasu, aby całkowicie wyschnąć. Jeśli z podłogi promieniuje ciepło, uruchomienie jej po zalaniu przyspieszy proces schnięcia.

Wracając do zdrowia, pamiętaj, że nie potrzebujesz pieczątki. To spowoduje trochę mniej plam, jeśli coś rozleje, ale to jest jak szybko sprzątanie będzie. Najbezpieczniejszym wykończeniem będzie wosk bez toksycznych dodatków, a dla najlepszych wyników należy spróbować znaleźć wosk na bazie kwasu, ponieważ jest mniej prawdopodobne, aby reagować z jedzeniem, które może wylądować na nim. Będzie to prawdopodobnie nieco trudniejsze do śledzenia; najlepiej sprawdzić to u dostawców usług sprzątania i zaopatrzenia.

Nakładanie betonu uszczelniającego:

Różne produkty i producenci będą mieli konkretne instrukcje, jak korzystać z ich produktów, więc nie będziemy wchodzić w zbyt wiele szczegółów tutaj. Ale w skrócie - mniej więcej dzień po tym, jak zagęszczacz jest gotowy, można nałożyć ostateczny uszczelniacz. Zazwyczaj wystarczy zastosować go do podłogi i polerować go z szybkim palnikiem i 3000 grit lub hog hair pad. Drugą i trzecią warstwę można nakładać w zależności od potrzeb.