15 Midcentury Modern Décor and Design Ideas

image

Podczas gdy wiele trendów w designie przychodzi i odchodzi, styl midcentury modern jest dobrze zakorzeniony w dzisiejszym słownictwie projektowym.

Co to jest styl Midcentury Modern? Nowoczesny styl Midcentury to styl projektowania wnętrz charakteryzujący się współczesną, nieco futurystyczną estetyką i naciskiem na funkcjonalność.

Styl ten wzrósł do rangi w latach 50-tych i 60-tych w Ameryce, potem trochę zanurkował, a następnie doświadczył odrodzenia w połowie lat 80-tych, zrodzonego z nostalgii ludzi za kontrastującymi kolorami i materiałami, skupieniem się na funkcjonalności ponad wszystko inne i prostotą formy - i od tego czasu mamy na jego punkcie obsesję. Być może najbardziej przekonującym powodem, dla którego ten ruch tak mocno zakorzenił się w XXI-wiecznym designie, jest jego współczesny charakter.

"Design w stylu midcentury wspiera sposób, w jaki chcemy dzisiaj żyć" - wyjaśnia Natalie Myers, projektantka wnętrz z Los Angeles, z firmy Veneer Designs.

Poznaj eksperta Natalie Myers jest główną projektantką wnętrz w Veneer Designs. Uzyskała tytuł licencjata w dziedzinie projektowania wnętrz na Uniwersytecie Cornell i jest profesjonalistką z akredytacją LEED, mieszkającą w Los Angeles. Jej projekty pojawiły się w takich publikacjach jak MyDomaine, Elle Decor, Domino i House Beautiful.

Ruch midcentury modern przyjął się w Ameryce po II wojnie światowej, jako pean na cześć naszej odmłodzonej gospodarki i podmiejskiego boomu mieszkaniowego klasy średniej, który nastąpił później. Oprócz bardziej eleganckich mebli i dekoracji, styl ten przejawiał się również w budowie nowych domów (a la architekci Frank Lloyd Wright, Joseph Eichler i Richard Neutra), które charakteryzowały się niskimi, płaskimi liniami dachów, masywnymi ścianami okiennymi i bardziej przemyślanymi połączeniami z otoczeniem. Materiały i formy mebli były podstawowe, a ceny przystępne. To stonowane podejście kontrastowało z ozdobnym stylem wiktoriańskim, który królował do połowy lat 30-tych. Jest to główny powód, dla którego styl midcentury modern do dziś sprawia wrażenie świeżego.

Ale, jak w przypadku każdego stylu aranżacji wnętrz, zbyt dosłowne trzymanie się tematu midcentury może sprawić, że pokój będzie wyglądał zbyt wymyślnie lub, co gorsza, przestarzale. Aby wprowadzić styl midcentury do swojego domu (w całkowicie nowoczesny sposób), postępuj zgodnie z poniższymi 15 wskazówkami.

Skup się na płynności

Gdy architektura nowoczesna osiągnęła popularność, mniejsze pokoje, wcześniej przeznaczone na specjalne okazje, zniknęły, zastąpione przez duże, otwarte przestrzenie wspólne, w których członkowie rodziny mogli gromadzić się w wyznaczonych strefach aktywności. "Tradycyjne domy były planowane z podziałem na strefy: usługową, rozrywkową, prywatną i towarzyską" - wyjaśnia Myers - "a ruch z połowy ubiegłego wieku spowodował egalitarne zatarcie tych granic".

Nie ma różnicy, czy mieszkasz w dużym domu z dużą przestrzenią wspólną, czy w mniejszym mieszkaniu: Optymalny przepływ jest kluczem do kierowania atmosferą midcentury. Wspieraj wizualną i fizyczną otwartość, umożliwiając swobodny przepływ powietrza, ludzi i światła w każdym pomieszczeniu, jak w tej jadalni w Beverly Hills zaprojektowanej przez Veneer Designs. Unikaj stłoczenia okien, ustawiając przed nimi rośliny i meble, a także zadbaj o to, aby zawsze zachowane były linie wzroku do okien i drzwi. Podobnie, dużo miejsca do chodzenia (najlepiej 30 cali) powinno być pozostawione przed, pomiędzy i z tyłu dużych mebli, a stoliki do kawy powinny znajdować się w odległości 14 do 18 cali od sof.

Zmaksymalizuj naturalne światło

Jeśli masz szczęście mieszkać w domu ze ścianami od podłogi do sufitu, niewystarczająca ilość światła dziennego raczej nie jest jednym z Twoich problemów. Jeśli jednak Twoja przestrzeń jest pozbawiona okien, każda uncja naturalnego światła, która wpada do pomieszczenia, może zostać zmaksymalizowana. Zamień ciężkie, materiałowe zasłony i zabiegi okienne na subtelniejsze, nieporuszone, bardziej błyszczące wersje, które ułatwią wyraźniejsze widoki na zewnątrz - lub nie używaj ich wcale, jak w domu Emily Henderson w Lake Arrowhead w Kalifornii. Umieść lustra z epoki w strategicznych miejscach, aby rzucić światło dzienne w ciemne kąty i zdecyduj się na jaśniejsze kolory ścian, które odbijają naturalne światło. Podobnie, meble na nóżkach, które nie siedzą równo z podłogą oraz elementy szklane i akrylowe, również pozwalają na przejście jeszcze większej ilości światła.

Dąż do różnorodności

Pod koniec II wojny światowej materiały zarezerwowane głównie dla budownictwa (stal, żelazo, sklejka, szkło) były ponownie obfite, a innowacyjne procesy produkcyjne dodały do mieszanki tworzywa sztuczne. Projektanci mebli z połowy ubiegłego wieku połączyli naturalne materiały z niedrogimi syntetykami, takimi jak pleksiglas, lucit, winyl i włókno szklane oraz eksperymentowali z formowaną sklejką, drewnianymi fornirami, jasnymi wykończeniami i surowymi powierzchniami.

"Materiały, które wydawały się do siebie nie pasować, były również łączone w jedną organiczną całość" - dodaje Myers. "Pomyśl o drewnie z lastryko, betonem, płytkami, kamieniem naturalnym i mieszanymi metalami".

Obejmij wygląd midcentury, zaopatrując się w różnorodne kawałki złożone z całkowicie organicznych i stworzonych przez człowieka komponentów, lub amalgamatu obu, jak zrobiła to projektantka Katie Hodges w tym salonie w Los Angeles.

Przyjmij biomorficzne kształty

W 1957 roku, po wystrzeleniu przez Związek Radziecki satelity Sputnik1, Ameryka zaczęła konkurować z blokiem radzieckim w zaciętym wyścigu o postęp w dziedzinie rakiet i eksploracji kosmosu. To z kolei zainspirowało futurystyczne kształty i symbolikę (aka Space Age design), tak typowe dla mebli midcentury modern. Meble w biomorficznych formach (czytaj: nerki, ameby i jednokomórkowe organizmy w kształcie bumerangów) stały się modne i, jak mówi Myers, często łączono je z ostrymi, minimalistycznymi, kanciastymi ramami, a nawet ozdabiano rysunkowymi ilustracjami cząstek atomowych (które, co prawda, są już nieco przestarzałe).

Drewniany stolik kawowy o swobodnym kształcie, taki jak ten widoczny powyżej, w salonie projektantki Emily Henderson w Los Angeles, wygląda jak mikroorganizm ze swoim organicznym kształtem i wygładzonymi krawędziami.

Celebruj kolor

Nowo odkryty optymizm połowy ubiegłego wieku promował również świeże podejście do kolorów: Meble, wystrój wnętrz, a nawet fasady architektoniczne w tamtych czasach zawierały jasne, radosne kolory, które celebrowały odzyskany dobrobyt Ameryki. Do lat 50-tych, kolory podstawowe (czerwony, niebieski, żółty i biały) oraz kremowe pastele (różowy Calamine-lotion, miękki turkus i miętowa zieleń) były wszędzie. W latach 60. pojawiła się bardziej ziemista, lekko psychodeliczna paleta (pomyśl: zieleń awokado, palona sienna i złoto żniwne).

Chociaż kolory z połowy wieku są nadal urocze we współczesnych projektach pomieszczeń, pokrycie od podłogi do sufitu może zbliżyć się do niebezpiecznego (czytaj: tandetnego) terytorium, chyba że jesteś mistrzem kolorystyki, jak projektantka Dani Nagel z Dazey Den, która urządziła swój salon w Hollywood Hills w wielu odcieniach różu. Ale ściany akcentowe, w typowych kolorach z lat 50-tych i 60-tych, jak również akcesoria dekoracyjne i tapicerka, są nadal w porządku. Dzisiejsze zatwierdzone kolory midcentury są bezpośrednio inspirowane tymi z lat ubiegłych, a zakres od bladej zieleni do bluszczu, musztardowej żółci i głębokiej czerwieni do miękkiego, zwiewnego różu, pewter gray, nagietka i dżinsowego błękitu.

Weź pod uwagę funkcjonalność

Nowoczesny design z połowy ubiegłego wieku zawsze miał na uwadze użytkownika końcowego (czytaj: sposoby, w jakie rodziny mieszkały i używały swoich domów), a zasada architektoniczna "forma podąża za funkcją" może być równie dobrze jego okrzykiem bojowym. "Funkcjonalność jest najważniejsza" - mówi Myers, który jest zwolennikiem mebli inspirowanych stylem połowy ubiegłego wieku, które służą wielu celom. Przedmioty czysto dekoracyjne (i bardzo dekoracyjne) schodzą na dalszy plan. Piękno krzesła, na przykład takiego jak proste krzesło z drewna tekowego i skóry w stylu vintage, które można zobaczyć w Silver Lake Pool & Inn w Los Angeles, tkwi w jego zamierzonej funkcji: Można zwinąć się w kłębek i postawić drinka na jego ramieniu, jednocześnie wygodnie opierając się o jego wyściełaną, skórzaną stronę.

Otomana o czystych liniach, która sprawdza się jako miejsce do spania, biurko, które podwaja się jako system półek, stolik kawowy z ukrytym schowkiem (i wieloma konfiguracjami) oraz sprytne łóżko kapitańskie ustawione na szczycie wbudowanej komody sprawdzają się w domach z połowy wieku i są również dobrodziejstwem dla małych przestrzeni. Meble powinny być praktyczne, proste, użyteczne i nadające się do życia - i skłaniają się ku mniejszej skali i niskim podwieszanym, wysokościowym.

Skoncentruj się na jakości

Oryginalne kawałki midcentury-era są nadal wokół dzisiaj ze względu na ich zależność od najwyższej jakości materiałów i doskonałego rzemiosła. "Każdy szczegół i połączenie jest niezwykle przemyślane" - mówi Myers. Szukaj mebli inspirowanych stylem vintage i midcentury, wykonanych z twardych gatunków drewna typowych dla tamtych czasów, takich jak tek, klon, wiąz, palisander, buk i orzech, a także stolarki na jaskółczy ogon, łączonej na wpust i pióro, łączenia na kołki oraz szeregu wypróbowanych i sprawdzonych materiałów mieszanych, takich jak melamina osadzona w drewnie, mosiądz lub stal z hartowanym szkłem. Veneer Designs wybrało bardzo wytrzymały stół z litego drewna, który stał się podstawą tej nowoczesnej jadalni w Brentwood w Kalifornii; widać usłojenie drewna i od razu widać, że jest to produkt najwyższej jakości.

Podczas gdy autentyczne (licencjonowane) reprodukcje są najwyższej jakości, nowsze egzemplarze mogą mieć różną jakość. Szukaj suszonych w piecu ram z twardego drewna, wzmocnionych bloków narożnych, kołków i śrub (w przeciwieństwie do gwoździ i kleju), gładko przesuwających się szuflad i ręcznie wiązanych sprężyn spiralnych. Nie zniechęcaj się również sklejką, drewnianymi fornirami czy platerem: Wiele wysokiej jakości (i bardzo cennych) nowoczesnych kawałków z połowy wieku posiada mniej drewniane ramy pokryte cienkimi warstwami (fornirami) z lepszej jakości drewna, a nawet ultra trwałą tapicerkę z PCV.

Wybierz szafki z płaskimi panelami

W kuchni, mówi Myers, "płaskie fronty lub płytowe drzwi szafek są najbardziej akceptowalnym stylem, ponieważ nowoczesny design w stylu midcentury jest tak bezproblemowy." Możesz również zdecydować się na szeroko otwarte półki w uderzającym, odważnym kolorze - ale otwarte półki dyktują czyste, zorganizowane powierzchnie. Lite drewno i drewniane fornirowane drzwi, które pokazują naturalne usłojenie drewna, jak również malowane drewniane szafki, jak widać w tej niebieskiej kuchni zaprojektowanej przez Ashe + Leandro, to wszystko świetne, nowoczesne opcje.

Postaw na dopasowaną tapicerkę

"Czyste linie są emblematyczne dla tego ruchu", mówi Myers, "co oznacza brak zbędnych ozdób". Ta koncepcja jest przyznawana tkaninom tapicerskim, stylom i technikom, jak pokazano w elegancko urządzonych meblach, które projektantka Amy Row wybrała do tego nowojorskiego salonu. Zamień nadęte i spódnicowate kawałki na mocno dopasowane poduszki z detalami, takimi jak sznurkowe ściągacze, tuftowanie guzików i kanałowe plecy. Organiczne i syntetyczne tkaniny z tego okresu to także te z sitodrukowymi wzorami i grubymi fakturami. Marki takie jak Knoll, Maharam i DwellStudio dla Roberta Allena, Kravet i Modern Fabrics to firmy, które oferują archiwalne i specyficzne dla danego okresu tkaniny, które są gotowe do zbierania.

Połącz wysokie z niskim

Nowoczesny design połowy wieku czerpie z demokratycznych zasad skandynawskiego ruchu projektowego, który podkreślał znaczenie tworzenia praktycznych, ale innowacyjnych, trwałych, ale ekonomicznych i łatwo dostępnych (czytaj: niedrogich) przedmiotów. W tej epoce "innowacje w produkcji umożliwiły wielu projektantom wykorzystanie technik masowej produkcji, podczas gdy inni poświęcili swoje prace celebracji tradycyjnych, ręcznie wykonywanych metod rzemieślniczych" - wyjaśnia Myers - "co zaowocowało eleganckim połączeniem wysokiej i niskiej jakości fabrycznych i zabytkowych przedmiotów - które do dziś są uwielbiane". Weźmy na przykład ten kolorowy salon w Haberfield, w Australii. Projektant Brett Mickan w przemyślany sposób łączy zabytkowe dzieła sztuki i przedmioty dekoracyjne z niedrogimi elementami w stylu połowy ubiegłego wieku, nadając im głębię i wymiar.

Nie wszystko, co kupujesz, musi pochodzić z epoki lub być dziełem ważnego projektanta, aby stworzyć nowoczesną przestrzeń w stylu midcentury. Na wszelki wypadek wydaj pieniądze na duży element dekoracyjny, ale wzmocnij go tańszymi zabytkowymi i nowoczesnymi elementami w zabawnych, charakterystycznych dla epoki kształtach i kolorach.

Ulubione oświetlenie

Duże, odważne oświetlenie z odbijającymi światło wykończeniami (mosiądz, chrom) rządziło przez cały dzień, podobnie jak kolorowe wersje z cienkiego metalu w organicznych sylwetkach i materiałach. Kształty gwiazd, orbów i sputników nawiązywały do amerykańskiej ekspansji w dziedzinie badań naukowych, podczas gdy znani projektanci nowoczesności, tacy jak Isamu Noguchi, szukali inspiracji w świecie przyrody; jego rzeźby świetlne Akari składają się z papieru washi, bambusa i kory morwy i pełnią zarówno funkcje rzeźbiarskie, jak i praktyczne. Organiczna lampa podłogowa Akari BB3-33S autorstwa Noguchi'ego zajmuje miejsce w salonie w stylu połowy ubiegłego wieku, zaprojektowanym przez Arent&Pyke w Annandale w Australii.

Co więcej, rzucające się w oczy kinkiety o geometrycznych kształtach, łukowe lampy podłogowe, lampy stołowe z trójnożnymi nogami oraz masywne, kanciaste żyrandole odpowiednio ożywią przestrzeń inspirowaną stylem midcentury, nie polegając przy tym na akcentach dekoracyjnych. Popularni projektanci i producenci oświetlenia z połowy ubiegłego wieku to George Nelson, Poul Henningsen, George Kovacs, Laurel Lighting Co. i Stilnovo.

Przemyślane dodatki

Nowoczesny design z połowy ubiegłego wieku jest pozbawiony zbędnych ozdób i unika topornych ornamentów, zagraconych powierzchni i przepełnionych przestrzeni typowych dla popularnego stylu wiktoriańskiego, który go poprzedzał. Zamiast tego, prym wiodły meble i architektura, a nie nadmiar bibelotów. Dlatego pozwól sobie na niewielką ilość bibelotów i umieść je w miejscach niedostępnych, takich jak półki na książki, tak jak zrobiła to projektantka Mel Burstin w swoim salonie w Silverlake, Los Angeles. W tamtych czasach stoły i blaty podtrzymywały użyteczne przedmioty, takie jak popielniczki (obecnie używane jako pojemniki) i rzeźby.

Organiczne materiały i kształty były znakami czasu, a kolory wahały się od ziemistych neutralnych do odważnych, nasyconych odcieni. Podczas zakupów dla vintage midcentury wystrój, szukać ręcznie dmuchane Murano i Blenko kawałki szkła, Russel Wright i Fiestaware zastawy stołowe, i ręcznie rzucane ceramiki studio, takie jak kawałki przez ceramist Blake Beaudette. Nowsze firmy, takie jak The Granite, Muuto, Hay i Apt2B oferują unikalny wybór wystroju domu inspirowanego stylem połowy wieku.

Używaj abstrakcyjnych i graficznych wzorów

"Projektanci Midcentury używali zabawnych, graficznych nadruków w tekstyliach i tapetach", mówi Myers, "z odważnymi kształtami, jaskrawymi kolorami i niekończącymi się kombinacjami geometrycznymi". Przemysł kwitł, ekspresjonizm abstrakcyjny zdominował scenę artystyczną, ruch Pop Art był na fali wznoszącej, a konsumpcjonizm był ogromny. Energia była elektryczna, a sztuka podążała za nią. Freeform meble projekty dzień, tak jak nerka, bumerang, i biomorficzne kształty naśladowali w popularnych wzorach, zbyt.

Utrzymuj kolory wyposażenia pokoju przede wszystkim monochromatyczne (i w tej samej rodzinie kolorów), i używaj poduszek, tekstyliów, a nawet tapicerowanych kawałków z kwiatowymi, abstrakcyjnymi i geometrycznymi wzorami - jak w tym doskonale niedopasowanym salonie w Austin w Teksasie zaprojektowanym przez Erin Williamson Design - aby skanalizować te mid-century vibes. Możesz znaleźć niesamowite tkaniny inspirowane stylem midcentury i oryginalne tkaniny na Top Fabric, Spoonflower i Etsy, odpowiednio. Dywaniki, również, są niesamowite sposoby, aby wstrzyknąć wzór i teksturę: Niesamowite dywaniki do tworzenia oświadczeń można znaleźć w Aelfie, Pieces, Danish Design Store i Well Woven.

Łączenie z innymi stylami wzornictwa

Ze względu na swoją funkcjonalność, eleganckie linie i pozbawione zbędnych ozdobników projekty, styl midcentury modern dobrze łączy się z innymi stylami. W szczególności styl skandynawski i industrialny świetnie do siebie pasują, ale mieszanie go ze stylem rustykalnym i farmerskim wymaga pewnej pewności siebie. W tym domu w Nyköping, w Szwecji, sfotografowanym przez Magnusa Selandera dla Elle Decoration, dwa duże mahoniowe meble z XIX wieku w szwedzkim stylu Karl Johan (1818-1844) świetnie komponują się z industrialną lampą teleskopową Triplex zaprojektowaną przez Johana Pettera Johanssona i fotelem biurkowym Ero/s projektu Philippe'a Starcka dla Kartell z połowy ubiegłego wieku.

Łatwym sposobem na stworzenie spójnego wystroju jest wybór mebli o podobnych wykończeniach i użycie kolorów o różnej intensywności w obrębie tej samej rodziny barw. Zrównoważ delikatność, powiedzmy, pomniejszonego mebla o stożkowatych nogach z połowy ubiegłego wieku z większym antycznym Chippendale lub Biedermeier, na przykład.

Wkomponuj rośliny

"Rośliny dodają życia i ciepła czystym przestrzeniom, które w przeciwnym razie wydawałyby się płaskie" - mówi Myers. W połowie ubiegłego wieku, atrium i oranżerie wypełnione liśćmi, modne w czasach wiktoriańskich, ustąpiły miejsca bardziej oszczędnemu podejściu, roślina-tu-roślina-tu, które lepiej uzupełniało architekturę domu. Bardzo często rośliny doniczkowe służyły jako żywe rzeźby: Duże drzewo kauczukowe w tej eleganckiej, teksturowej jadalni (powyżej), sfotografowane przez fotografa Nicole Franzen, służy dramaturgii.

Poluj na ręcznie robione, zabytkowe donice architektoniczne Gainey Pottery i Willy Guhl i kupuj ultra-drogie sadzarki inspirowane stylem midcentury w Ikea, Target, West Elm, a nawet Home Depot.

Przenieś midcentury modern do domu

Rozważ pięć poniższych propozycji - od vintage po inspirowane stylem midcentury modern dekoracje i meble - aby wprowadzić ten styl do domu.

Kinetic Mobile

France & Son Mid-Century Modern Mobile $224 Sklep

Żaden nowoczesny projekt z połowy ubiegłego wieku nie byłby kompletny bez hołdu złożonego jednemu z czołowych artystów epoki, Alexandrowi Calderowi. Ten ręcznie wycinany i malowany stalowy numer porusza się dzięki prądom powietrza i przypomina Mobile (ok. 1932) artysty.

Leżaki skórzane

Søren Willadsen Mobelfabrik Zestaw 3 - Kristian Solmer Vedel Lounge Chairs $2854 Sklep

Forma podąża za funkcją, a te nisko zawieszone krzesła z drewna tekowego i skóry z lat 60-tych są doskonałym przykładem wspaniałego rzemiosła, najwyższej jakości materiałów i wygodnej funkcjonalności charakterystycznej dla epoki midcentury.

Stół jadalniany z litego drewna

Artykuł Stół jadalniany z dębu Seno $1199 Sklep

Chociaż ten ogromny, dębowy stół jadalny mieści 12 osób, jego naturalne wykończenie i forma są stylowo niedopowiedziane, a delikatnie pochylone, stożkowe nogi przepuszczają światło przez całe dnie.

Geometryczna poduszka

Jonathan Adler Poduszka Milano Blocks Emerald/Navy $98 Sklep

Ta modna, geometryczna poduszka z okazałego aksamitu ma ukryte zapięcie na suwak i efektowny nadruk w stylu Pop Art.

Oświadczający żyrandol

West Elm Sputnik Chandelier $499 Sklep

West Elm to miejsce dla miłośników stylu midcentury, którzy szukają szykownych i niedrogich elementów w projektach zaczerpniętych prosto z ery kosmicznej. Jego mosiężne wykończenia, w szczególności, jak ten niebiański dziewięcioświecowy żyrandol, są zawsze gwiazdami pokazu.