Jak można sprawdzić stan piwnicy?

image

Zalana piwnica może kosztować od 1500 do 10 000 zł za naprawę, a czasem nawet więcej! Kontrolując piwnicę raz do roku i podejmując różne środki zapobiegawcze, można ją chronić i zmniejszyć ryzyko szkód spowodowanych takimi problemami jak zalanie, rozwój pleśni i inwazja szkodników.

Narzędzia i materiały

Latarka (jeśli w piwnicy jest ciemno).
1 SPRAWDZIĆ ŚCIANY POD KĄTEM PĘKNIĘĆ I PRZECIEKÓW.
Poświęć kilka minut na sprawdzenie ścian i podłogi piwnicy pod kątem pęknięć lub oznak wycieku wody. Jeśli znajdziesz małe pęknięcie, sprawdzaj je co kilka miesięcy, aby upewnić się, że się nie powiększa. Jeśli znajdziesz wyciek wody lub poważne pęknięcie, skontaktuj się z ekspertem piwnicy, aby go naprawić.

GDY PIWNICA JEST JUŻ WYKOŃCZONA, SPRAWDŹ JĄ PO DESZCZU.
Trudniej jest zauważyć pęknięcia i przecieki w wykończonej piwnicy, ponieważ ściany i podłoga są pokryte. Po deszczu szukaj mokrych plam w dywanie, szczególnie w narożnikach piwnicy. Należy również regularnie wąchać ściany. Jeśli zauważysz stęchłe zapachy, możesz mieć pleśń lub grzyba za swoimi ścianami. Jeśli podejrzewasz większy problem, wezwij specjalistę od piwnic w celu przeprowadzenia dalszego dochodzenia.

SPRAWDZIĆ POMPĘ STUDZIENNĄ.
Pompy spustowe usuwają wodę, która gromadzi się wokół i pod piwnicami i przestrzeniami pełzającymi, wypompowując ją na zewnątrz. Jest to ważne, ponieważ jeśli woda nie zostanie usunięta, ciśnienie narasta wokół fundamentu domu, co może prowadzić do zalania piwnicy. Należy sprawdzać pompę studzienną co sześć miesięcy, a inspekcja piwnicy jest idealnym momentem, aby to zrobić. Możesz przeczytać więcej o: Inspekcja i konserwacja pomp studziennych.

KONTROLA PLEŚNI
Ponieważ piwnice są często ciemne i wilgotne, pleśń może być problemem. Pleśń jest zazwyczaj biała, czarna lub żółta i ma konsystencję włochatą lub skórzastą. Ma również silny, ostry zapach, który przypomina brudną, mokrą skarpetę. Aby uzyskać więcej szczegółów na temat tego, czego szukać, przeczytaj: przebudowa pleśni i naprawy.

OBSERWACJA GRYZONI I SZKODNIKÓW.
Poszukaj oznak gryzoni lub szkodników, takich jak wiewiórki, szopy lub owady. Dowody mogą obejmować takie rzeczy jak nadgryzione druty, rozdrobnione gniazda papierowe i martwe owady. Jeśli widzisz dowody, radzimy wezwać eksterminatora, aby dowiedzieć się, jak się dostały, jak się ich pozbyć i ocenić potencjalne szkody, które spowodowały.