Jak oświetlić swój dom, aby zapewnić sobie najlepszy sen w życiu

image

Ludzie są zaprogramowani tak, by wstawać wraz ze słońcem i zasypiać po jego zachodzie, ale ten cykl nie zawsze pokrywa się z naszymi codziennymi planami. Dobra wiadomość: Sposób, w jaki oświetlamy nasze domy - zwłaszczasypialnie - może pomóc zoptymalizować nasz cykl snu.

Dobry sen jest kluczowy dla dobrego zdrowia, a oświetlenie może odegrać rolę w zapewnieniu jak najlepszego odpoczynku. Rodzaj oświetlenia, czas i kolor światła mogą mieć znaczący wpływ na wewnętrzny zegar Twojego ciała. Te wskazówki ekspertów z American Lighting Association pomogą Ci wyposażyć sypialnię w ustawienia sprzyjające zasypianiu.

Jak oświetlenie wpływa na sen

Po pierwsze, zajmijmy się tym, jak światło - zarówno naturalne, jak i sztuczne - może pomóc regulować lub zakłócać twój harmonogram snu. Cykl snu i czuwania twojego ciała, zwany rytmem okołodobowym, może zostać zakłócony, gdy przesiąkniesz zbyt dużą ilością niewłaściwego rodzaju światła. W ciągu dnia słońce emituje jasne, niebiesko-białe światło, które sprawia, że czujesz się czujny i rozbudzony. Dzieje się tak dlatego, że ten rodzaj światła tłumi melatoninę, hormon w mózgu, który pomaga nam zasnąć.

Wraz z zapadnięciem zmroku poziom melatoniny w organizmie naturalnie zaczyna się podnosić, pomagając Ci się wyciszyć przed snem. Ale jeśli sztuczne światło w Twoim domu nadal naśladuje światło naturalne, nawet po zachodzie słońca, Twój wewnętrzny zegar snu może zostać wytrącony z równowagi.

Porady dotyczące oświetlenia w domu dla lepszego snu

Chociaż żarówki LED, które emitują niebieskie światło podobne do słonecznego, są naturalnym (i energooszczędnym!) wyborem do stosowania w ciągu dnia, ważne jest, aby wieczorem przestawić się na przyciemnione, ciepłe światło. Pomaga to zasygnalizować mózgowi, że nadszedł czas na produkcję melatoniny i przygotowanie się do odpoczynku.

sypialnia

Wyposaż oprawy oświetleniowe w sypialni w żarówki o bursztynowej barwie (szukaj takich, których temperatura światła wynosi około 2400-3000 stopni Kelvina). Możesz też zastosować w całym domu żarówki LED z możliwością ściemniania i zmiany koloru, a następnie regulować temperaturę światła w miarę upływu dnia. Jeśli używasz inteligentnego oświetlenia, możesz również dostosować ustawienia nocne, które zautomatyzują proces wieczornego wyciszania.

Oprócz lampek nocnych i opraw nad głową, warto rozważyć lampki nocne, które zapewnią lepszy sen. Wybierz te z bursztynowymi żarówkami, które będą najmniej zakłócać sen podczas wizyt w łazience w środku nocy.

Z tymi sypialnia oświetleniowymi pomysłami, wielki nocny sen jest właśnie pstrykający lightswitch daleko.