CZY BLATY LAMINOWANE SĄ DOBRE DLA ZRÓWNOWAŻONEGO, EKOLOGICZNEGO DOMU?

image

Laminowane blaty są tradycyjnie "tanie" opcja blatu preferowane przez firmy budujące cookie-cutter domy, ale teraz, że są lepsze laminowane blaty dostępne dla ekologicznych domów, myśleliśmy, że damy im inne spojrzenie i zobaczyć, jak mogą wybrać....

Czy blaty laminowane są dobre?

Laminowane blaty były częścią wystroju kuchni i łaźni przez wiele lat, ale zaczęły tracić na popularności, gdy gwiazdy rocka przestały nosić spandex w latach 80. W tym czasie, trend zaczął się poruszać w kierunku alternatyw dla blatów laminowanych, takich jak płytki, granit, kwarc, beton i steatyt, aby wymienić tylko kilka - ale dla najlepszej jakości tych blatów, trzeba również rockowej gwiazdy budżet i entuzjastyczne zrozumienie materiałów blatu - bo niektóre wziąć dużo więcej wysiłku niż inni. Nasze uczucia? Być może najnowsza generacja blatów laminowanych do kuchni i łazienek zasługuje na drugie spojrzenie przy budowaniu lub remontowaniu w sposób zrównoważony dla bardziej ekologicznego domu.

Po przyjrzeniu się opcjom, stwierdziliśmy, że blaty laminowane odnotowały ostatnio dość silną poprawę. Niektórzy producenci zwrócili dużą uwagę na trwałość i toksyczność stosowanych materiałów, więc są one teraz znacznie bardziej powszechne niż inne materiały do blatów (lub serowe metalowe paski z kolorowymi elastycznymi spodniami, jeśli o to chodzi).

Co to jest blat z laminatu?

Termin "laminat" odnosi się do każdego materiału powstałego w wyniku połączenia dwóch lub więcej warstw materiału i może być stosowany do wielu produktów, w tym do blatów z tworzywa sztucznego, drewna, metalu lub płyt wiórowych.

W przypadku blatów z płyt wiórowych większość z nich jest wykonywana mniej więcej w ten sam sposób - papier rdzeniowy, żywice i powłoka melaminowa są łączone z podkładem z płyty wiórowej, tworząc gotowy blat. Żaden z nich nie jest całkowicie wolny od toksyn, ponieważ laminat wysokociśnieniowy (HPL) z melaminą jest z natury procesem syntetycznym, więc nie trzeba się trudzić Googlingiem, aby go znaleźć. Najlepsze, co można zrobić, to znaleźć niektóre z nich o znacznie niższej emisji niż inne i niższej toksyczności.

Techniczne spojrzenie na melaminę jako materiał antyadhezyjny do kuchni i łazienek

Melaminę można wytwarzać z dicyjanodiamidu, cyjanowodoru lub mocznika. W nowoczesnej komercyjnej produkcji melaminy jako surowiec wykorzystuje się zwykle mocznik. Mocznik jest rozszczepiany na kwas cyjanurowy, który może być następnie reaktywowany w celu utworzenia melaminy. Tradycyjnie (i tu procesy stosowane przez poszczególnych producentów mogą sprawiać mniejsze lub większe problemy) jej główna reakcja zachodzi z formaldehydem, tworząc żywice melaminowo-formaldehydowe o wysokiej masie cząsteczkowej. Związki te tworzą się pod wpływem ciepła, a następnie zestalają się do postaci nierozpuszczalnej i nierozpuszczalnej; proces ten nazywany jest termoutwardzaniem. Materiały termoutwardzalne na bazie melaminy zawierają usieciowane polimery, które sprawiają, że utwardzone formy są mocne i trwałe. Żywice melaminowe, które zazwyczaj zawierają wypełniacze i pigmenty, mogą być formowane w naczynia, pojemniki, przybory kuchenne, uchwyty itp. lub stosowane jako środek laminujący lub materiał do powlekania drewna, papieru i tekstyliów, gdzie powstają laminowane blaty - połączenie struktury płyty wiórowej z twardą i nieprzepuszczalną powierzchnią melaminową. Formica i Melmac to dobrze znane nazwy handlowe produktów na bazie żywicy melaminowej. Rozmawialiśmy z firmą Formica na temat jej podejścia do czyszczenia blatów laminowanych marki Formica.

Poszukiwanie ekologicznego laminatu do blatów kuchennych i łazienkowych zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju

Definicja ekologicznego blatu lub zielonego blatu kuchennego będzie się różnić od osoby do osoby, w zależności od tego, czego dokładnie szukasz. Może to oznaczać, że jest on wykonany z materiałów pozyskiwanych w sposób zrównoważony, materiałów pochodzących z recyklingu, wykończeń bezpiecznych dla żywności, materiałów wolnych od formaldehydu, o niskiej zawartości lotnych związków organicznych (VOC) lub że jest trwały i długowieczny (odsuwając w czasie termin wymiany).

Kiedy mówimy o trwałych i zrównoważonych domach, w grę wchodzi również ogólny ślad węglowy. Ale bez względu na to, który blat jest przyjazny dla środowiska, ostateczny wybór sprowadza się do połączenia estetyki, przyjazności dla środowiska i kosztów - i to właśnie tutaj identyfikacja najlepszych blatów laminowanych może pomóc Ci znaleźć ten słodki punkt.

Które szczyty są najbardziej ekologiczne?

Ostrzeżenie - nie wszystkie blaty laminowane są sobie równe! W EcoHome stawiamy przede wszystkim na budownictwo o wysokiej wydajności, ale kiedy przychodzi do wyboru najlepszych materiałów do wykończenia wnętrz, zwracamy szczególną uwagę na wpływ, jaki słaba jakość powietrza ma na ludzkie zdrowie w wyniku wyboru materiałów budowlanych i stopnia, w jakim usuwają one toksyczne substancje chemiczne z powietrza, którym oddychamy.

Jest to niefortunny i niedopuszczalny fakt, że wiele materiałów budowlanych dostępnych na rynku masowym jest nadal produkowanych przez tradycyjnie zanieczyszczających środowisko dużych przemysłowców bez wystarczającej troski o "chemikalia z czerwonej listy" lub odgazowywanie.

Typowa konstrukcja domu, zbudowana w "tradycyjnej" cenie - co, gdy się nad tym zastanowić, może nie być dobrą rzeczą, a użycie tych toksycznych materiałów budowlanych może prowadzić do niebezpiecznej jakości powietrza w pomieszczeniach, które może być pięć razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz, według EPA, z powodu toksycznych cząstek powietrza, które pochodzą z materiałów budowlanych i powłok powierzchniowych. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że nowoczesne, wysokowydajne, szczelne budynki zatrzymują całe zanieczyszczone powietrze, chyba że są wyposażone w odpowiednią jednostkę ERV lub HRV.

Ponieważ coraz więcej właścicieli domów (a zwłaszcza dzieci z małymi płucami, które dopiero się rozwijają) cierpi na różne choroby układu oddechowego, takie jak astma, nadal zalecamy, aby przede wszystkim unikać narażenia na toksyny i czynniki rakotwórcze. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jakich etykiet produktów należy szukać przy wyborze najlepszych blatów laminowanych.

Jedną z norm, którą warto znać przy wyborze materiałów budowlanych jest system oceny GreenGuard - proces certyfikacji, który przeszła większość materiałów budowlanych dostępnych na rynku. Jeżeli tak się nie stało, to można to już uznać za coś w rodzaju "powiedzenia" w pokoju pokerowym.

Jednym z przykładów znalezionych przez nas producentów bardziej przyjaznych dla środowiska blatów laminowanych jest firma Formica, która certyfikowała wszystkie swoje blaty zgodnie ze standardem GreenGuard Gold. Złoto to najwyższa ocena, która oznacza najmniejszą ilość toksyn.

Formica to jedna z tych marek, jak "Kleenex" czy "Windsurfer", która miała szczęście reprezentować całą kategorię materiałów. Nie daj się więc zwieść tej marce i pamiętaj, aby szukać oryginalnych blatów Formica u autoryzowanych sprzedawców, jeśli chcesz znaleźć lepszy standard blatów laminowanych. Jeśli znajdziesz inne marki blatów z certyfikatem GreenGuard Gold, które są tak trwałe, zrównoważone i zdrowe jak blaty Formica, daj nam znać w komentarzach poniżej.

Co oznacza certyfikat GREENGUARD Gold dla blatów laminowanych?

Program certyfikacji GREENGUARD Environmental Institute (GEI) pomaga producentom tworzyć, a nabywcom identyfikować produkty i materiały o niskiej emisji chemicznej, poprawiając jakość powietrza w miejscach, w których te produkty są używane. Normy ustanawiają procedury certyfikacji, które obejmują metody testowania, limity emisji, pobieranie próbek produktu, testowanie i programowanie procesu aplikacji, limity toksyczności i akceptację do certyfikacji.

Proces certyfikacji GREENGUARD identyfikuje wewnętrzne produkty i materiały o niskiej emisji substancji chemicznych i cząstek stałych. Uzyskanie certyfikatu GREENGUARD daje konsumentom pewność, że produkty przeznaczone do użytku wewnętrznego spełniają rygorystyczne limity emisji substancji chemicznych. Co ważne, certyfikat GREENGUARD wspiera deklaracje producentów dotyczące zrównoważonego rozwoju, popierając je danymi naukowymi pochodzącymi od bezstronnej organizacji zewnętrznej - tak to widzi EcoHome - jeśli zastanawiasz się nad wyborem blatu laminowanego ze względu na budżet, dostępność i zrównoważony rozwój, upewnij się, że aktywnie szukasz blatu z certyfikatem GREENGUARD Gold.

Blat laminowany - styl i odporność na zarysowania.

W tym momencie staje się naprawdę kuszące, aby zaczepić licznik laminatu i zaoszczędzić dużo pieniędzy. Przede wszystkim, różnorodność tekstur, wzorów druku, stylów krawędzi, itp. oznacza, że można uzyskać dużo więcej wglądu, który może naśladować inne materiały, takie jak granit, kwarc, a nawet stali nierdzewnej dość skutecznie bez wad konserwacji, uszczelniania, barwienia, złamania, i oczywiście koszt.

Blaty kamienne, na przykład, nie zawsze są tak łatwe w utrzymaniu, jak mogłoby się wydawać. Kiedy to piszę, przypominam sobie, że łupek pod moim laptopem jest więcej niż gotowy na dodatkową warstwę bezpiecznego dla żywności uszczelniacza!

Po drugie, dzisiejsze powierzchnie laminowane są znacznie bardziej odporne na zarysowania i oparzenia od gorących patelni lub torebek z metalowymi nóżkami niż starsze blaty laminowane. Niemniej jednak należy podjąć odpowiednie środki ostrożności, aby zapewnić trwałość blatów laminowanych przy zachowaniu kilku drobnych środków ostrożności: Zidentyfikuj i kup markowy produkt, który jest sprawdzony i certyfikowany pod względem wydajności i niskiej emisji (tj. niezależnie testowany i certyfikowany), kiedy jesteś w kuchni, nie stawiaj na nim gorących patelni i nie używaj go jako deski do krojenia! Najlepsze laminowane blaty kuchenne i łazienkowe są bardziej odporne na zarysowania i ciepło niż kiedykolwiek, ale nie próbuj testować tej teorii i wszyscy są szczęśliwi!

Jak odporne na zabrudzenia są blaty z laminatu?

Wybierając blaty laminowane, osobiście zdecydowałem się na bardziej wzorzystą i teksturowaną powierzchnię, która naśladuje kamień. Jak pokazuje moje doświadczenie, te wyglądają ładniej dłużej, ale to wszystko zależy od tego, jak ostrożny ty i twoja rodzina jesteście z domem i twoimi rzeczami w ogóle - chociaż wypadki zawsze mogą się zdarzyć!

I wreszcie - ostre środki chemiczne - spójrzmy prawdzie w oczy, jeśli używasz środka czyszczącego, lakieru do paznokci, farby do włosów itp., które mogą uszkodzić wysokociśnieniowy blat laminowany w kuchni lub łazience - wyobraź sobie, co to zrobi Tobie, Tobie i Twojej rodzinie - i znajdź przyjazną dla środowiska alternatywę!