Monitoring IP

Doradztwo, sprzęt i montaż – wszystko w naszej firmie

Rozwijająca się technika nie ominęła postępu w obrębie monitoringu. Nastąpił zdecydowany skok od monitoringu analogowego (ten rodzaj monitoringu również przeszedł duże przemiany, które pozwalają na lepszy jakościowo obraz i rejestrację rdzeń), do cyfrowego – IP. W tym ostatnim wykorzystuje się najczęściej kamery umożliwiające zapis cyfrowy zarówno rejestrowanego obrazu oraz dźwięku. Wysoka jakość obrazu, pozwala na jego sprawne przechowywanie na nośniku pamięci, którym jest najczęściej dysk. Rodzaj dysku i jego wielkość, decyduje o tym jak długo obraz będzie przechowywany jak i o tym ile kamer system może obsługiwać. Oprócz kamer, ważnymi elementami monitoringu jest również rejestrator, pulpit sterowania oraz ewentualne czujniki (mogą one uruchamiać kamery w przypadku pojawiania się w ich zasięgu ruchu).

 

Kamery cyfrowe, bardzo często są już wyposażone w specjalne obiektywy, które powalają na przybliżanie wybranych rejonów obserwowanego obrazu. Taki zoom, jest korzystny, w przypadku zauważenia nieprawidłowości, jeżeli obraz jest analizowany przez ochronę, która może mieć swoją siedzibę w oddzielnym pomieszczeniu. W takim przypadku, w pomieszczeniu, montowane są monitory, które przekazują aktualny obraz z kamer.

 

Oferowane dziś oprogramowanie, pozwala na ustawienie kamer zgodnie z potrzebami każdego klienta. Mogą one nie tylko obserwować na stałe wybrane partie terenu, coraz częściej po przez mechanizmy umożliwiające im poruszanie się mogą wykonywać obroty w zakresie określonym w ustawieniach, jak i podążać obiektywem za wskazaną przez operatora osobą.

 

Kamery coraz częściej mogą rozpoznawać zaprogramowane twarze, tablice rejestracyjne oraz wiele innych przedmiotów. W przypadku pojawienia się niezgodności, mogą odpowiednio poinformować o tym operatora, lub też inną osobę.

 

Kamery mogą również działać w ciągu nocy dzięki temu, że teren jest doświetlony chociażby po przez podczerwień lampy.